Haftanın Özeti: 55

9 – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni ödeme sistemleri, e-bankacılık hizmetleri ve dahası.

 • Sızan haberlere göre Apple işletim sistemine giderek daha derinden entegre ettiği mesajlaşma uygulaması iMessage üstünden bireyler arası bir ödeme sistemi üstüne çalışıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook bu konuyla bağlantılı oldukça iddialı bir söyleme sahip. Diyor ki “gelecek kuşağın çocukları -nakit- paranın ne olduğunu bilmeyecek bile”.

ap2959511465161

 • US Bank, kobi ölçeğindeki müşterilerinin finansal kararlarında işlerini kolaylaştıracak ScoreBoard adlı online ödeme yönetim aracını duyurdu. Araç hem şirkete yönelik ticari raporlar sunuyor hem de genel tüketici trendleriyle kıyaslama yaparak analiz gerçekleştiriyor.
 • Dijital para dünyasının en popüler birimi Bitcoin’in yaratıcısı -ve kimliğine ait gizemi hala koruyan- Satoshi Nakamoto bu hafta paylaştığı bir mesajla Bitcoin’in temel aldığı blockchain boyutuna dair sınırlamanın kaldırılabileceğini duyurdu. (Blockchain kabaca Bitcoin kullanılarak yapılan işlemlerin tamamının kaydının tutulduğu bir veritabanı olarak özetlenebilir).
 • Dijital teknolojilerin finans dünyasında yarattığı en büyük tartışmalardan biri fiziki şubelerin geleceğiyle ilgili. Bir grup şubelerin artık gereksiz olduğunu öne sürerek yok olacağını, diğer bir grupsa hizmetlerini başka noktalara yoğunlaştırarak varlığını koruyacağını savunuyor. The Financial Brand hazırladığı bir raporla konuya geniş ölçekli bir bakış getirmiş.

7_why_remodel_branch

 • İnternet dünyasının ilk ticari web tarayıcısını (Netscape) hayata geçiren Marc Andreessen kurduğu yatırım şirketiyle birçok başarılı girişime güç vermeye devam ediyor. Bunlardan birisi de Bitcoin temelli çözümler geliştiren Coinbase. Haberlere bakılırsa Andreessen Visa ve Mastercard işbirliğiyle doğrudan web tarayıcısı üstünden ödeme yapabileceğimiz bir sistem üstünde çalışıyor. Bunun için ya yeni bir tarayıcı geliştirilecek ya da mevcut tarayıcılar için bir eklenti geliştirilecek.
 • Wells Fargo bankası elektronik havale ve EFT işlemlerini yüz ve ses tanıma teknolojisiyle gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Hem şifrelerin zayıflığına ve ele geçirilmesine engel olacak hem de süreçleri kolaylaştıracak sistem şu an deneme sürecinde.
 • Topshop mağaza zincirinin bPay ile birlikte geliştirdiği giyilebilir cihazlar elektronik ödeme dünyasına eğlenceli bir seçenek ekledi. 30 paunda kadar temassız ödeme gerçekleştirebilmeyi mümkün kılan aksesuarlar cep telefonu kılıfından saat kayışlarına kadar geniş bir yelpazeye sahip. Visa ve Mastercard logolu bütün kredi kartlarıyla entegre çalışabiliyor.

1447327241-bpay-v1-2-1

 • Ernit, dijital çağın çocuklarına ‘para eğitimi’ veren bir akıllı kumbara. Nakit paranın giderek hayatımızdan çıktığı bir dönemde çocuklara para kavramını nasıl öğretebileceğimizden yola çıkarak geliştirilen ürün dijital parayla kumbara mantığını birleştiriyor. İstediği şeye istediği an sahip olmak yerine biriktirme duygusunu aşılamayı hedefleyen cihaz iki yıllık bir geliştirme sürecinin ürünü. Ve elbette akıllı (ve zevkli) bir mobil uygulama ile entegre çalışıyor. 120 dolar.

 • HATIRLATMA: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 • Dünkü Paris saldırısını ayın 13. gününde ve Cuma günü yaptı. Malumdur. Batı kültürü 13 rakamını ve Cuma gününü uğursuz sayar. Hele de ayın 13’ü Cuma gününe gelirse onu “Lanetli Gün” olarak kabul eder. IŞİD tam da böylesi bir zamanlamada eylemini gerçekleştirdi.

  Ankara-Tren Garı terör eylemi 10 Ekim’de yapılmıştı. O gün aslında Kerbelâ Olayının miladi yıl dönümü. Üstelik gelecek seneye miladi ve kameri takvimlere göre Aşura aynı günlere denk gelecek. Öyle ki; Kerbela Şehidlerini anmak üzere bir araya gelen kimi gruplar, Ankara Tren Garında öldürülen gençleri de anacaklar. Birileri bu eşleştirmeye karşı çıkarken başkaları eşleştirmeyi haklı görecek vs…

  En büyük sermayesi nefret ve kin tohumları ekmek olan böylesi bir örgütün, kendisine hedef seçtiği kitlelerin toplumsal hassasiyetleriyle bu denli oynayabilmesi klasik terörist yaklaşımları hayli aşıcı bir vizyonun habercisi. Sanki akademik dünyadan, İngilizce ve İbranice eğitim verilen üniversitelerden akıl hocalarına sahipler.

 • Selam. Genel gündem kısmında “Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan IŞİD’e yönelik verdiği destek kapsamında Rusya Başkanı Vladimir Putin’in ülkeye 4 bin askerlik bir özel birlik gönderdiği iddia ediliyor.” cümlesinde bir terslik var gibi geldi, paylaşmak istedim. Her hafta düzenli olarak takip ediyorum. Çok teşekkürler.

 • Terör örgütü ve islamcı terör örgütü arasında ince bir islamofobik cizgi var ve bu cizgi bizleri incitiyor. Dikkat edilse, düzeltilse güzel olur

 • İnternet kısmında Reddit’in engellenmesi ile ilgili bir haberin olmamasını garipsedim açıkçası. Dünyanın en büyük internet sitelerinden birine “idari tedbir” uygulanmasının burada yer almasını beklerdim.

 • LineFORM hacklenir ve o yılanı boğazımıza dolarlar, biz de kusmuğumuzda bozuluruz… Bilimkurgu filmi gibi oldu ama bu günler de kapımıza gelmiş :)

 • Amirim IŞİD’in İslamcı olarak nitelendirilmesi yaptıkları eylemlerin İslam adına yapıldığını kabul etmek anlamına gelir. Kaldı ki İslami hassasiyeti olan herkes bu eylemleri reddediyor ve terörist bir örgütün ismi ile İslam ifadesinin yan yana gelmesinden rahatsızlık duyuyor. Yazılarınızı en başından beri takip eden biri olarak sizin de her türlü ayrımcılıktan uzak durduğunuzu biliyorum ve aynı hassasiyetleri paylaştığınıza inanıyorum.

  • IŞİD’in islamcı olup olmadığı konusundaki tartışmaları, kuran ve hadisleri okuyarak bitirmek mümkün. Mesele, acaba IŞİD’i islami kabul etmeyenler müslüman mı?

 • Putin’in nükleer güç ile ilgili yetkililerle yaptığı görüşmede yakalanmış olan ekran görüntüsünün nasıl bir ortamda ve ne şekilde yakalandığı çok açık değil ama (basın mı vardı ??, ya da toplantıda gizlice mi görüntülendi??) benim fikrim bu görüntünün yakalanmasının önceden planlanmış olabileceği yönündedir.

 • Her hafta takip eden bir okuyucunuz olarak islamcı lafını size yakıştıramadım.

 • Sadece islamcı terör örgütü lafınızı eleştirdiğim için yorumu kabul etmemişsiniz. Hem o islamcı terör lafıyla hem de bu yaptığınızla çok şaşırttınız beni, hiç yakıştıramadım size bu yaptıklarınızı.

 • Yazinin sonundaki video Türkçe alt yazılı değil sanki? Ayrica Islamci terör örgütü Isid ifadesine deginmis yorum yapan arkadaslar. Kendileri ile aynı düşüncede oldugumu belirtmek isterim.

 • Yeni adreste de keyifle takip edeceğim. Haftanın özeti ve yazılarınızın sürekliliğini diliyorum.

 • Yazılarınızda düzeltmeler yapan biri olmanıza rağmen IŞİD ile ilgili ibareyi değiştirmemişsiniz! Örneğin ben, “Kürtçü terör örgütü PKK” dersem, PKK’yı desteklemeyen Kürt’lere haksızlık etmiş, onları incitmiş olmaz mıyım?
  Selamlar.

  • Elbette olmazsınız çünkü sizin PKK’yı Kürtçü olarak tanımlamanız (ya da bizzat PKK’nın böyle bir söylemde bulunması) bütün Kürtlerin PKK’yı sahiplenmesini gerektirmez.
   Kaldı ki PKK isminden de anlaşılacağı gibi Kürtçüdür (Partiya Karkeren Kurdistan). Kendine böyle bir üst kimlik belirlemiştir.
   IŞİD de benzer şekilde bayrağıyla, sloganıyla, terimleriyle, niyetleriyle, eylemleriyle, üyeleriyle; hatta bizzat ismiyle (Irak / Şam İslam Devleti) kendini İslamcı bir yapı olarak kurmuş, tanımlamış ve tanıtmaktadır.
   Politik doğruculuk nasıl bu kadar ‘örtücü’ olabiliyor cidden şaşırıyorum.
   Bu konuyla ilgili bundan öte bir sözüm, fikrim yok.
   Selamlar, sevgiler.

 • Cobalt kişisel uçaktan jet olarak bahsetmişsiniz ancak sayfasına baktim, pervaneli uçakmış…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği