Haftanın Özeti: 46

7 – 13 Eylül 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Bizde ‘bölüm sonu canavarı’ olarak yerleşen ‘Level Boss’ kavramı Arcade tarzı oyunların bölüm sonunda bir sonraki aşamaya geçebilmek için alt etmeniz gereken dev, nemrut ve ceberut karakterleri temsil ediyor. İllüstratör Nick Derington o dönemlerin en meşhur oyunlarının en unutulmaz figürlerini yeniden çizerek tablolaştırmış. Fosforlu alaşımı sayesinde gündüz başka, gece karanlıkta başka keyif veren versiyonları dahi var. Fonlama fiyatıyla satın alabilmek için son günleriniz.

project-image

 • İngiltere’nin bizim PTT’ye karşılık gelen kamu kuruluşu Royal Mail, yakında gösterime girecek Star Wars filmine özel 18 adet pul tasarladı. Ön siparişlerinizi bekliyor. Birkaçını aşağıda sıraladım.
 • 2006 yılında hizmete giren müzik dinleme hizmeti Spotify bugün (Türkiye dahil) faaliyet gösterdiği her ülkedeki müzikseverlerin nabzını tutan en büyük veri kaynağı durumunda. On milyonlarca şarkı içeren arşiviyle hem istediğinizi dinleme hem de yeni bir şeyler keşfetme adına en iyi çözümlerden biri. Ve bu başarı kesinlikle tesadüf değil. Sistemin tavsiye motorunun arkasındaki güç ‘The Echo Nest’. Bu algoritma 10 yıl önce MIT Üniversitesi’nin Media Lab departmanı tarafından kurulmuş ve 100 milyon dolara Spotify tarafından satın alınmıştı. Şu an Spotify’da 70 kişilik bir ekibin işi bu veritabanını üyelerinin davranışlarıyla eşleştirerek en başarılı tavsiye algoritmaları geliştirmek. Teknik ayrıntılarını ekiple yapılan röportajdan takip edebilirsiniz.
 • Spotify demişken ekleyelim. Popüler şarkı ve şarkıcıları dinlemenin sıradışı bir tarafı yok. Ama daha popüler olmadan keşfedip dinlediğiniz kaç şarkı ya da şarkıcı var? Spotify geçmişinize bakarak bulabilirsiniz.
 • Belgesel tutkunları için olaya tam tersinden yaklaşan yeni bir yeni komedi dizisi: Documentary Now!

 • Onlarca farklı filmden onlarca farklı karaktere ait kulüp ve dans sahnelerinin kolajına saygı duymamak elde değil. İzleyince siz de hak vereceksiniz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

33 Yorum

 • Üst tarafa taşınan 6 konu başlığı menüsü mobilde çok abes duruyor, önceki çok daha iyiydi sanki. Garanti bannerı da uymamış tasarıma bence.

 • 2. sayfadaki kentsel ağaçlandırma haberinin son cümlesinde “ısıyı 1.6 derece düşürüyor” demişsiniz, ısı yerin sıcaklık kelimesi kullanılmalı. Ellerinize sağlık, özetlerin müdavimi olduk, benim gibi günlük koşuşturmaca içerisinde bayağı bir şey kaçıran insanlar için mükemmel bir hareket :)

 • Bir İstanbul sakini olarak yurtdışındaki konut projeleri, dönüşüm süreçleri çok ilgimi çekiyor. Londra’da bu süreç nasıl işliyor acaba? “Thames Nehri’nin kıyısına bu imar nasıl verildi hesabı sorulsun” minvalinden yazı / blog önerileriniz var mı?

 • Vücut dili ile ilgili Lie to Me dizisine bakılabilir. Bir profesörün bu konudaki çalışmalarından esinlenerek hayata geçirilmiş bir dizi. Sürükleyicidir.

 • Yazılarınız da yer alan içeriklerin güncellemelerini takip edebilemek için de birşeyler yapılırsa harika olur.
  Örneğin Jamie Bartlett, TED sunumunun Türkçe si çıktığın da bilgilenmek isterim.

  Yaz tatilinizin bittiği içeriğin zenginliğinden hemen anlaşılıyor. Bende içeriklerinizi bir kez daha derleyip güncellemelerini de takip eden bir yapı hazırlarsam ne kadar takip edebilirim mi düşünüyorum. Sabrınıza ve emeğiniz için ne kadat teşekkür etsemaz. Garanti Bankasının bu desteği için de kendilerine teşşekkür mesajımı ilettim.

  Çok teşekkürler.

 • “İspanya Sanayi ve Bilim Bakanı Ian Macfarlane” ibaresinde bir ya da birkaç yanlışlık var sanırım.. Sosyal medyada her zaman görülen ve benim de kızdığım “eleştirici” tiplerden değilim kesinlikle.. Yoğun çalışma temponuzu da tahmin edebiliyorum, sadece bir dost uyarısı.. Yazılarınızı her Pazar zevkle takip ediyorum.. Esen kalın..

 • Serdar Bey, uyku problemlerinin evrimsel psikoloji açısından var olan bir diğer açıklaması, özellikle 35 yaş sonrası şaha kalkan ölüm korkusudur. Umarım en yakın zamanda uyku probleminizi aşarsınız.

 • Merhaba Serdar Bey,

  Toyota’nin yeni cikardigi Prius 3. jenerasyon degil 4. jenerasyon olacakti. Iyi gunler :)

 • amirim, yeni ipad pro ile ilgili detaylı fikrinizi merak ediyorum.
  siz hangisini kullanıyorsunuz ve pro ile değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
  boyut konusunda kararsız kalıyor insan mini mi pro mu. tşkrler.

 • “Dünya halleri” bir ayaklı entelektüel üniversite. Her yaştan, her konumda herkes için yaşam boyu kullanılabilecek bilgi var içinde. Serdar Kuzuloğlu farkı işte.

 • Abi mail gelirdi önceden şimdi neden gelmiyor Israrla kaydolmama rağmen. Kahramanmaraş’tan Slam Batman’dan sonraki yeni mekanım. Dondurma ezmeye bekleriz

 • Amirim,

  Siteyi bookmark olarak kaydettiğiniz zaman çıkan icon “Donanım Haber” sitesinin iconuyla neredeyse aynı olmuş. İlginç ama çok da şaşırtmayan bir tesadüf olmuş belirtmek istedim sadece:)

 • Smart Keyboard’ın suya dayanıklı olması, bluetooth yerine Smart Connector kullanması (ki bu diğer Apple cihazlarla aynı anda kullanılabilen Logitech gibi klavyelerle karşılaştırıldığında bir eksi olabilir), 3D Touch desteğine sahip olmaması, yeni Apple TV ile birlikte HDMI kablosu gelmemesi, Netflix’in ülkemizde Apple Music gibi bir şey ifade etmemesi, Apple’ın yeri ürünlerinin incelenmesinde sıradanlıktan çok uzak önemli tespitler…

 • Serdar Bey, Apple TV’nin paketinden HDMI kablo hicbir modelde cikmiyordu. Eski modelde vardi gibi yazmissiniz.

 • Eski masalları bitirir gibi:
  Gökten üç elma düşmüş…Biri bu içeriği yapıp yaşayanın, biri inceleyip biriktirip bizimle paylaşanın biri de okuyup ufkunu açanın başına..
  bu özetin özetini ben bir hafta kulağı olan herkese anlata anlata bitiremiyorum suyunun suyu bilgi bile insanlara iyi geliyor.
  ömrün uzun olsun amirimiz.

  ———————
  bu nalet insan homo naletus bir üst paragrafın (kimmelli ayfonlu olan) bi denemesi değil değil mi? keklemiyorsun yani bizi… ;)

 • Genel gündem ve kültür/sanat başlıklarını daha bi’ ilgi ile okuyorum. Zaman ayırabilirsem diğer başlıklara da bakıyorum. Yazılar için teşekürler.

 • “İspanya Sanayi ve Bilim Bakanı Ian Macfarlane tarafından yapılan açıklamaya göre kanser yüzünden kaburga kemiklerinin bir kısmını kaybeden 54 yaşındaki bir İspanyol hastaya -1 milyon 300 bin dolarlık- 3D yazıcıyla titanyum göğüs kafesi yapıldı. Bu tıp tarihinde bir ilk.” haberindeki Ian Macfarlane isimli bakan sanırım Avustralya Sanayi ve Bilim Bakanı

 • Dikili taşlarla iligili yazıdaki “hakkında” kısmının linki bizzat sizin “hakkında” sayfanıza yönlendiriyor. Sizin hakkınızda bir şeyler bilindiğine göre sanırım başka bir yere gitmesi gerekiyor ilgili linkin. :)

  • Cidden ilginç olmuş. Yazının orijinalinde yok fakat muhtemelen otomatik link veren eklenti kafasına göre öyle bir şey yerleştirmiş. Düzelttim. Uyarı için çok teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...