Mac bilgisayarlar için fidye virüsü ‘hizmeti’

Mac bilgisayarları hedef alan MacRansom adlı fidye virüsü ilk kez Dark Web üzerinden hizmet olarak satılmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl ilk kez Mac OS işletim sistemini kullanan bilgisayarları hedef alan fidye virüsünün ortaya çıkmasının ardından şimdi de bu kötü amaçlı yazılımı hizmet olarak sunan ilk örnekle karşılaşıldı. Dark web’de, çok fazla yazılım bilgisi olmayan kişilerin de bu siber suçu işleyebilmesi için tasarlanmış MacRansom adlı fidye virüsünün reklamları görüldü.

Pek çok fidye virüsü normalde Windows bilgisayarları hedef alıyor çünkü Windows, Mac OS’a göre çok daha yaygın kullanılan bir işletim sistemi. Yine de Apple sistemlerini hedef alan fidye virüsleri de geçmişte görülmüştü. Ancak bu virüsün hizmet olarak sunulması olayıyla ilk kez karşılaşılıyor. Virüsü alıp siber suçlu olmak isteyen kişiler bu virüsün yayılmasıyla uğraşıyor. Yazılımın asıl yazarı ise elde edilen kardan kendisine pay alıyor.

Çok gelişmiş değil

Fortinet adlı siber güvenlik şirketinin araştırmacıları tarafından ortaya çıkarılan MacRansom, bir TOR web portalı üzerinden satılıyor ve ‘şimdiye kadarki en karmaşık Mac fidye yazılımı’ olduğunu iddia ediyor. Ancak araştırmacıların incelemeleri neticesinde yazılımın en fazla 128 adet dosyayı şifreleyebildiği ve iddia edildiği kadar karmaşık olmadığı belirlendi.

MacRansom, sistemine bulaştığı kullanıcıdan 0,25 Bitcoin (bugünün kuruyla yaklaşık 700 Dolar) ödeme talep ediyor. Ödeme yapılmadığı taktirde, bir haftanın sonunda dosyaların silineceği belirtiliyor. Fidyeyi ödemek isteyenlerin bir e-posta adresi ile iletişime geçmesi talep ediliyor. Bu durum da virüsün ileri düzey bir operasyon sistemi olmadığını gösteriyor.

Zarar verebilir

Yine de bulaştığı bilgisayarda dosyaları şifreleyerek kullanılmaz hale getiren yazılım, kurbanlarına zarar verebilecek nitelikte. Siber güvenlik uzmanları, bu yazılımın kodunun başka siber suçlular tarafından ele geçirilip, geliştirilerek farklı isimlerle piyasaya yayılmasından endişe ediyor.

AlienVault siber güvenlik şirketi araştırmacıları da benzer bir şekilde Mac bilgisayarları hedef alan bir casus yazılım keşfetmişlerdi. Yani artık işletim sistemi ne olursa olsun, siber saldırılardan korunmak eskiye göre çok daha zor.

 

Kaynak: ZDNet

Geçtiğimiz yıl ilk kez Mac OS işletim sistemini kullanan bilgisayarları hedef alan fidye virüsünün ortaya çıkmasının ardından şimdi de bu kötü amaçlı yazılımı hizmet olarak sunan ilk örnekle karşılaşıldı. Dark web’de, çok fazla yazılım bilgisi olmayan kişilerin de bu siber suçu işleyebilmesi için tasarlanmış MacRansom adlı fidye virüsünün reklamları görüldü.Yorumunuz: