Haftanın Özeti: 46

7 – 13 Eylül 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni ödeme sistemleri, e-bankacılık hizmetleri ve dahası.

 • Max Smartcard banka kartlarınızı tek bir noktada toplayıp kullanmanıza ve konsolide ettiğiniz harcama kayıtlarını tek bir noktadan takip edip görselleştirebilmenizi sağlayan bir uygulama (olacak).
 • İstatistiklere göre temassız kart sistemleri bu yıl yüzde 100 büyüme yaşayacak. Bundaki en büyük pay şüphesiz Apple, Google ve Samsung gibi dev markaların kendi çözümleriyle boy göstermesi. Aslan payı tahmin edeceğiniz gibi Apple’ın. CEO Tim Cook’un açıklamasına göre temassız her 3 dolarlık ödemenin 2 doları Apple Pay üstünden gerçekleştiriliyor. Ancak Mastercard Gelişmekte Olan Ödeme Sistemleri’nde görevli Ed McLaughlin’ın Fortune dergisine yapıtğı açıklamaya göre esas heyecan verici taraf  çok daha fazla marka ve cihazın bu ekosistemde yer almasını sağlayacak Google’ın ödeme altyapısı.

apple-pay-e1414504064841-1940x1090

 • Adını anmışken değinelim; Samsung’un Güney Kore’de her gün 25 bin yeni kullanıcıya ve 620 bin dolar ciroya erişen mobil ödeme sistemi Samsung Pay bu hafta ABD’de hizmet izni aldı. Samsung’un Apple Pay’e karşı en büyük avantajı mağaza tarafında yeni bir donanım kurulumu gerektirmemesi. En büyük sorunuysa bir yandan Apple, bir yandan da Google ile rekabet etmek zorunda olması.
 • Bu hafta (ABD’de) hizmete giren bir diğer ödeme sistemi Google’ın Android Pay hizmeti oldu. Apple’dan farklı olarak birçok eski model telefonda da sorunsuz çalışabilen mobil ödeme sistemi Mastercard, VISA, American Express ve Discover gibi bütün büyük oyuncularla çalışıyor. Şimdiden 1 milyon ödeme noktasında kullanılan Android Pay aynı zamanda Airbnb, Expedia, Etsy, Domino’s, Uber ve Lyft gibi popüler uygulamalarda da doğrudan ödeme seçeneği olarak iş görüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=OueObu2aA_M

 • Mobil ödeme sistemlerine en ilginç yaklaşımlardan biri giyim markası Lyle & Scott tarafından tanıtılan The Contactless Jacket (Temassız Ceket) oldu. Barclaycard işbirliğiyle geliştirilen bu mont, kol manşetinin içinde bulunan bPay çipi sayesinde temassız ödeme noktalarında elinizi cebinize atmadan alışverişi tamamlamanızı sağlıyor. 250 dolar.

jk302b_admiral-blue_3

 • ATM terimi İngilizce’de ‘Otomatik Vezne Makinası’ anlamına gelen Automated Teller Machine’in kısaltmasından oluşuyor. İlk olarak 1960’larda hayatımıza giren bu cihazlar bugün çoğu kişi için banka şubesi denen şeyin karşılığı. Kanada’da faaliyet gösteren Toronto-Dominion Bankası bu cihazlardan birini ‘Automated Thanking Machine’ (Otomatik Teşekkür Makinası) formatına sokmuş. Mobil uygulaması ve kredi kartı dökümünden harcamalarını takip ettiği müşterilerini ‘sağlıklı’ bir finansal çizgi tutturmaları durumunda hiç hesapta yokken ödüllendiriyor. Üstelik onlar için en hayati hediyelerle. Gidişat kötüyse de uyararak tavsiyelerde bulunuyor (üstelik dahası da var).

33 Yorum

 • Üst tarafa taşınan 6 konu başlığı menüsü mobilde çok abes duruyor, önceki çok daha iyiydi sanki. Garanti bannerı da uymamış tasarıma bence.

 • 2. sayfadaki kentsel ağaçlandırma haberinin son cümlesinde “ısıyı 1.6 derece düşürüyor” demişsiniz, ısı yerin sıcaklık kelimesi kullanılmalı. Ellerinize sağlık, özetlerin müdavimi olduk, benim gibi günlük koşuşturmaca içerisinde bayağı bir şey kaçıran insanlar için mükemmel bir hareket :)

 • Bir İstanbul sakini olarak yurtdışındaki konut projeleri, dönüşüm süreçleri çok ilgimi çekiyor. Londra’da bu süreç nasıl işliyor acaba? “Thames Nehri’nin kıyısına bu imar nasıl verildi hesabı sorulsun” minvalinden yazı / blog önerileriniz var mı?

 • Vücut dili ile ilgili Lie to Me dizisine bakılabilir. Bir profesörün bu konudaki çalışmalarından esinlenerek hayata geçirilmiş bir dizi. Sürükleyicidir.

 • Yazılarınız da yer alan içeriklerin güncellemelerini takip edebilemek için de birşeyler yapılırsa harika olur.
  Örneğin Jamie Bartlett, TED sunumunun Türkçe si çıktığın da bilgilenmek isterim.

  Yaz tatilinizin bittiği içeriğin zenginliğinden hemen anlaşılıyor. Bende içeriklerinizi bir kez daha derleyip güncellemelerini de takip eden bir yapı hazırlarsam ne kadar takip edebilirim mi düşünüyorum. Sabrınıza ve emeğiniz için ne kadat teşekkür etsemaz. Garanti Bankasının bu desteği için de kendilerine teşşekkür mesajımı ilettim.

  Çok teşekkürler.

 • “İspanya Sanayi ve Bilim Bakanı Ian Macfarlane” ibaresinde bir ya da birkaç yanlışlık var sanırım.. Sosyal medyada her zaman görülen ve benim de kızdığım “eleştirici” tiplerden değilim kesinlikle.. Yoğun çalışma temponuzu da tahmin edebiliyorum, sadece bir dost uyarısı.. Yazılarınızı her Pazar zevkle takip ediyorum.. Esen kalın..

 • Serdar Bey, uyku problemlerinin evrimsel psikoloji açısından var olan bir diğer açıklaması, özellikle 35 yaş sonrası şaha kalkan ölüm korkusudur. Umarım en yakın zamanda uyku probleminizi aşarsınız.

 • Merhaba Serdar Bey,

  Toyota’nin yeni cikardigi Prius 3. jenerasyon degil 4. jenerasyon olacakti. Iyi gunler :)

 • amirim, yeni ipad pro ile ilgili detaylı fikrinizi merak ediyorum.
  siz hangisini kullanıyorsunuz ve pro ile değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
  boyut konusunda kararsız kalıyor insan mini mi pro mu. tşkrler.

 • “Dünya halleri” bir ayaklı entelektüel üniversite. Her yaştan, her konumda herkes için yaşam boyu kullanılabilecek bilgi var içinde. Serdar Kuzuloğlu farkı işte.

 • Abi mail gelirdi önceden şimdi neden gelmiyor Israrla kaydolmama rağmen. Kahramanmaraş’tan Slam Batman’dan sonraki yeni mekanım. Dondurma ezmeye bekleriz

 • Amirim,

  Siteyi bookmark olarak kaydettiğiniz zaman çıkan icon “Donanım Haber” sitesinin iconuyla neredeyse aynı olmuş. İlginç ama çok da şaşırtmayan bir tesadüf olmuş belirtmek istedim sadece:)

 • Smart Keyboard’ın suya dayanıklı olması, bluetooth yerine Smart Connector kullanması (ki bu diğer Apple cihazlarla aynı anda kullanılabilen Logitech gibi klavyelerle karşılaştırıldığında bir eksi olabilir), 3D Touch desteğine sahip olmaması, yeni Apple TV ile birlikte HDMI kablosu gelmemesi, Netflix’in ülkemizde Apple Music gibi bir şey ifade etmemesi, Apple’ın yeri ürünlerinin incelenmesinde sıradanlıktan çok uzak önemli tespitler…

 • Serdar Bey, Apple TV’nin paketinden HDMI kablo hicbir modelde cikmiyordu. Eski modelde vardi gibi yazmissiniz.

 • Eski masalları bitirir gibi:
  Gökten üç elma düşmüş…Biri bu içeriği yapıp yaşayanın, biri inceleyip biriktirip bizimle paylaşanın biri de okuyup ufkunu açanın başına..
  bu özetin özetini ben bir hafta kulağı olan herkese anlata anlata bitiremiyorum suyunun suyu bilgi bile insanlara iyi geliyor.
  ömrün uzun olsun amirimiz.

  ———————
  bu nalet insan homo naletus bir üst paragrafın (kimmelli ayfonlu olan) bi denemesi değil değil mi? keklemiyorsun yani bizi… ;)

 • Genel gündem ve kültür/sanat başlıklarını daha bi’ ilgi ile okuyorum. Zaman ayırabilirsem diğer başlıklara da bakıyorum. Yazılar için teşekürler.

 • “İspanya Sanayi ve Bilim Bakanı Ian Macfarlane tarafından yapılan açıklamaya göre kanser yüzünden kaburga kemiklerinin bir kısmını kaybeden 54 yaşındaki bir İspanyol hastaya -1 milyon 300 bin dolarlık- 3D yazıcıyla titanyum göğüs kafesi yapıldı. Bu tıp tarihinde bir ilk.” haberindeki Ian Macfarlane isimli bakan sanırım Avustralya Sanayi ve Bilim Bakanı

 • Dikili taşlarla iligili yazıdaki “hakkında” kısmının linki bizzat sizin “hakkında” sayfanıza yönlendiriyor. Sizin hakkınızda bir şeyler bilindiğine göre sanırım başka bir yere gitmesi gerekiyor ilgili linkin. :)

  • Cidden ilginç olmuş. Yazının orijinalinde yok fakat muhtemelen otomatik link veren eklenti kafasına göre öyle bir şey yerleştirmiş. Düzelttim. Uyarı için çok teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...