Haftanın Özeti: 178

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Apple’ın kurucularından Steve Jobs’ın kızı Lisa Brennan-Jobs bir anı kitabı yazıyor. “Small Fry” adını taşıyacak olan kitapta, 2011’de bu dünyadan ayrılan Jobs’ın hayatına dair pek bilinmeyen detayların yer alması bekleniyor.

Madrid’in ve dünyanın en ünlü meydanlarından Plaza Mayor, 400’üncü yaşı şerefine 4 günlüğüne yeşil alana dönüştü. Aslında bu, kentsel çalışmalarıyla tanınan sanatçı SpY’ın bir eseri. Çimle kaplanan avlu, 4 gün boyunca ‘yayılmalık’ yeşil alan işlevi gördü.

Requiem for a Dream, Black Swan gibi filmleriyle tanıdığımız Yönetmen Darren Aronofsky, yeni bir National Geographic belgeseliyle geliyor. One Strange Rock isimli 10 bölümlük belgesel, Will Smith’in sunumuyla izleyenleri dünyada ve uzayın derinliklerinde bir yolcuğa çıkarmayı amaçlıyor.

Irak’ın işgalinin (bilinen adıyla özgürleştirme operasyonunun) 15’inci yılında, dünyanın en önemli fotoğraf ajanslarından biri olan Magnum Photos, işgalin fotoğraflarından oluşan bir şeçki yayımladı.

Kuş fotoğrafçılığının zirvelerinden olan Yılın Kış Fotoğrafçıları yarışmasının finalistleri açıklandı. 8 kategoride ödül verilecek yarışmanın kazananları 20 Ağustos’ta açıklanacak. Büyük emekle çekildiği belli olan, büyük ekranda bakılası müthiş fotoğraflar.

En sevdiğim haberler: Kendisinden beklenmeyen şeyler yapan, belli bir yaşın üzerindeki teyzeler hatta nineler. İspanya’da yaşayan 87 yaşındaki Concha Garcia Zaera, Microsoft Paint’le yaptığı resimlerle, tam anlamıyla ilham veriyor.

Game of Thrones dizisi bir Disney yapımı olsaydı nasıl görünürdü? Fernando Mendonça ve Anderson Mahanski isimli iki illüstratör bu soruya kafayı takmış ve ortaya böyle şeyler çıkmış.

İngiliz oyun tasarımcısı Sam Barlow’un son projesi #WarGames izleyicinin seçimlerine göre kişisel bir deneyim sunuyor. 1983 yapımı bilim kurgu filmi WarGames‘in yeniden çekimi olan 6 bölümlük proje bilgisayar korsanlığı, hükümet komplosu ve modern casusluk temalarını içeriyor. #WarGames, izleyici seçimlerini topluyor ve bu bilgileri kullanarak nelerin ilgi çekeceğini belirliyor. Böylece izleyicinin bir sonraki adımı daha önceki etkileşimlerine dayanarak kişiselleştirilebiliyor.

Bir dönemin çocuklarının cilala parlat tekniği, şpagat açma gibi hırslar edinmesine neden olan 1984 yapımı Karate Kid’in 34 yıl önceki rekabeti günümüze taşınıyor. 2 Mayıs’ta YouTube Red’de yayımlanacak olan Cobra Kai isimli 10 bölümlük dizide, ilk filmde birbirlerini dövmeye doyamayan Ralph Macchio ve William Zabka yeniden karşılaşacak.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Merhaba. Uber’in kazası ile ilgili videoyu izledim. Haberde hava aydınlıktı denmiş ancak havanın karanlık olduğu, hatta normal bir sürücünün bile yolda karşıdan karşıya geçen kadını zor görebileceği rahatlıkla fark edilebilir. Burada suçlu kadın, Uber hatasız demiyorum, sadece haberdeki “açık hava” detayının insanların aklında yanlış fikir oluşturabileceğini düşünerek bilgi vermek istedim. Kaza anında hava karanlıktı ve kazada hayatını kaybeden kadın son anda fark ediliyordu. Allah rahmet eylesin, çok üzücü ve karışık bir durum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: