Güney Kore Cuma akşam 8’den sonra bilgisayarları kapatacak

Seul Metropolitan Hükümeti, ‘fazla mesai kültürü’ne son verme çabasıyla bir girişim başlatıyor: Cuma akşamları saat 20.00 itibariyle hükümet çalışanlarının bütün bilgisayarları kapanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore’nin başkentindeki hükümet, çalışanlarının işten tam zamanında ayrılmasını sağlamak için yeni bir girişim başlatıyor: Cuma akşamları 20.00’da bütün bilgisayarları kapatmak.

Hükümet, ‘fazla mesai kültürüne’ son vermeye çalıştığını söylüyor. Güney Kore, dünyanın en uzun çalışma saatlerine sahip ülkelerinden biri. Güney Kore’deki hükümet çalışanları yılda ortalama 2 bin 739 saat çalışıyor. Yani diğer gelişmiş ülkelerdeki işçilere kıyasla yaklaşık bin saat daha fazla çalışıyorlar. Seul Büyükşehir Hükümeti’ndeki bilgisayar kapatma girişiminin, önümüzdeki üç ay boyunca üç aşamada gerçekleşmesi planlanıyor.

Program 30 Mart’ta, bütün bilgisayarların saat 20.00 itibariyle kapatılmasıyla başlayacak. İkinci aşama ise Nisan ayında, çalışanların bilgisayarlarını o ayın 2. ve 4. Cuma günlerinde 19.30 itibariyle kapatmasıyla başlayacak. Mayıs ayındaki son aşamada ise her Cuma günü tüm bilgisayarlar 19.00 itibariyle kapatılacak.

Hükümetin yaptığı açıklamaya göre, bütün çalışanlar bilgisayar kapatma işlemine tabi tutulacak ancak özel durumlar olması halinde bazı istisnalar olabilir. Ancak her hükümet çalışanı bu girişime katılmaya istekli görünmüyor gibi duruyor. Açıklamaya göre, hükümet çalışanlarının yüzde 67,1’i  zorunlu bilgisayar kapatma girişiminden muaf olmayı talep etti. Bu ayın başlarında, maksimum haftalık çalışma saatlerini 68’den 52’ye indirmeyi talep eden yasa Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi’nde kabul edildi.

Kaynak: BBC

Dünyanın en uzun çalışma saatlerine sahip ülkelerinden biri olan Güney Kore, ‘fazla mesai kültürüne’ son vermek istiyor. Bu yüzden Seul Metropolitan Hükümeti, önümüzdeki üç ay boyunca üç aşamada gerçekleşecek bir girişim başlatmaya hazırlanıyor. 30 Mart itibariyle hükümet çalışanları saat 20.00 itibariyle bilgisayarlarını kapatacak. Girişimin Nisan ayında başlayacak ikinci aşamasında ise çalışanlar bilgisayarlarını o ayın 2. ve 4. Cuma günlerinde 19.30 itibariyle kapatacak. Mayıs ayında gerçekleşecek son aşamada ise her Cuma günü tüm bilgisayarlar 19.00 itibariyle kapanacak. Özel durumlarda bazı istisnalar yapılabileceğini belirten hükümet, çalışanlarının yüzde 67,1’i  zorunlu bilgisayar kapatma girişiminden muaf olmayı talep ettiğini ekledi.Yorumunuz: