Güney Kore kağıtsız toplum olma yolunda ilerliyor

Güney Kore, 2021 yılına kadar kağıtsız toplum olma hedefiyle kağıt gerektiren belgelerin elektronik doküman şeklinde saklanmasına izin verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hükümetin yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Güney Kore 2021 yılına kadar kağıtsız toplum olma hedefiyle kağıt gerektiren belgelerin elektronik doküman şeklinde saklanmasına izin verecek.[/inlinetweet]

1,1 trilyon Dolar kar edilebilir

Önümüzdeki yıl uygulamaya konması planlanan yasa, bankaların, şirketlerin ve hükümet kurumlarının belgeleri kağıt şeklinde saklamasını gerektiren bin 400 kanunu geçersiz kılmış olacak. Hedef, 2021 yılına kadar ‘kağıtsız toplum’ haline gelerek yaklaşık 1,1 trilyon Dolar kar etmek. Raporlar onaylanmış elektronik dokümanlar olarak taranınca kurumların kağıt raporları tutmasına gerek kalmayacak. Şu anda Güney Kore’deki bankaların birçoğu biri elektronik biri kağıt olmak üzere belgelerin iki adet kopyasını saklıyor. Haliyle bu da masrafları artırıyor. Hükümet, bankaların yılda ortalama 100 milyon kağıt ürettiğini ve sakladığını tahmin ediyor.

Üç boyutlu yazıcı kullanımı da artırılacak

Banka işlemlerinin yanı sıra ilaç reçetesi, araç muayenesi ve taahhütlü postalar için de elektronik doküman kullanımının artırılması adına kampanyalar düzenlenecek. Ayrıca hükümet üç boyutlu yazıcı kullanımını artırmayı hedeflediklerini ve 2022’ye kadar 500 okula üç boyutlu yazıcı sağlayacaklarını açıkladı. 2014 yılında, üç boyutlu yazıcı kullanımının artırılması için 10 yıllık bir yol haritası paylaşılmıştı.

Tedbirli olmak adına fidye yazılımlara karşı yirmi dört saat aktif olan bir protokol kullanılacak. Örneğin bir şirket saldırıya uğrarsa hükümet saldırının yapıldığı noktadaki erişimi kesmek için yerel telekomünikasyon şirketleriyle iş birliği yapacak. Saldırıya uğrayan şirket için bulut yedekli destek sunulacak.

Kaynak: ZDNet

Güney Kore, 2021 yılına kadar kağıtsız toplum olma hedefiyle kağıt gerektiren belgelerin elektronik doküman şeklinde saklanmasına izin verecek. Yasanın önümüzdeki yıl uygulanmaya başlanması planlanıyor. Şu anda Güney Kore'deki bankaların birçoğu biri elektronik biri kağıt olmak üzere belgelerin iki adet kopyasını saklıyor. Haliyle bu da masrafları artırıyor. Hükümet, bankaların yılda ortalama 100 milyon kağıt ürettiğini ve sakladığını tahmin ediyor. Banka işlemlerinin yanı sıra ilaç reçetesi, araç muayenesi ve taahhütlü postalar için de elektronik doküman kullanımının artırılması adına kampanyalar düzenlenecek. Tedbirli olmak adına fidye yazılımlara karşı yirmi dört saat aktif olan bir protokol kullanılacak. Örneğin bir şirket saldırıya uğrarsa hükümet saldırının yapıldığı noktadaki erişimi kesmek için yerel telekomünikasyon şirketleriyle iş birliği yapacak. Saldırıya uğrayan şirket için bulut yedekli destek sunulacak.

1 Yorum

  • Fatih projesinde öğrencilere dağıtılan tablatlerden farklı olarak “Digital paper” denen büyük e-kitap diyebileceğimiz cihazlar da eğitimdeki kağıt kullanımını azaltabilir. Dünyanın gelecek halleri araştırmalarınız için teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği