Güneş ile ‘serinlemenin’ yolu

CSIRO tarafından üretilen ve tamamen güneş enerjisi kullanan klima sistemi, Avustralya’daki bir AVM’yi ısıtmak ve soğutmak kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güneş enerjili ısı teknolojisi, Avustralya’da bir AVM’de klima olarak kullanılıyor. Bu teknoloji sadece güneş ışınlarından faydalanıyor. AVM’lerde kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 60’ının ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığını düşünürsek, bu yeni sistem birçok ticari alanda enerji ve maliyet tasarruflarını beraberinde getirebilir.

Avustralya’nın Victoria eyaletinin Ballarat şehrindeki Stockland Wendouree alışveriş merkezine yerleştirilen prototip sistem CSIRO tarafından geliştirildi ve kısmi olarak Avustralya Yenilenebilir Enerji Dairesi (ARENA) programı tarafından desteklendi. Bu programın amacı, Avustralya’da yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırmak. Aynı program CSIRO’nun dünya rekoru kıran, güneş enerjili kritik üstü buhar jeneratörünü de desteklemişti.

Yeni güneş enerjili klima sistemi kapalı döngüye sahip. Başka bir deyişle, havayı binanın içinde ısıtıp soğutuyor, böylece sistemin içine herhangi bir şekilde dışarıdan hava girmiyor. Sistemde, nemi havadan uzaklaştırmak için nem giderici görevi gören bir çift ‘kurutucu’ çark da mevcut. Bunlar farklı sıcaklıklarda çalışıyor; yüksek sıcaklık çarkı elde edilen güneş enerjisini, herhangi bir harici hava olmaksızın çalışan düşük sıcaklık çarkını çalıştırmak için kullanıyor.

Dünyadaki ilk örneği

CSIRO Enerji Müdürü Peter Mayfield, “CSIRO’nun enerji araştırmaları, yenilenebilir enerji teknolojilerinin maliyetini azaltarak daha yeşil bir geleceğe geçişimizi hızlandırıyor. Yeni teknolojilere öncülük ediyoruz, bu proje de çatılara yerleştirilmiş panelleri kullanarak oluşturulan klima sisteminin dünyadaki ilk örneği.” şeklinde konuştu.

Klima sistemi, toplayıcılar aracılığıyla 150 ila 200 santigrat arasındaki güneş ısısını tutarak 2 bin litrelik bir termal yağ deposunda saklıyor. Depodaki ısı, kışın merkezin ortam havasını ısıtmak, yazın da soğutmak için kullanılıyor. Sistem o kadar sıkıştırılmış ki güneş enerjili klima sisteminin tamamı, standart bir nem giderici sistemden yüzde 40 daha küçük.

Araştırmacılar, güneş enerjili ve nem gidericili klimaların elektrik enerjisine duyulan ihtiyacı ve masraflarını önemli ölçüde azaltacağına inanıyorlar. CSIRO ekibi, önümüzdeki 12 ayı bu yeni sistemi denetleyerek ve ticari çevrelerdeki kapasitesini ölçerek geçirmeyi planlıyor. Bu gözlemler, CSIRO’nun ‘daha yeşil bir gelecek’ planına katkıda bulunacak. ARENA, projeye 386 bin Amerikan Doları yardımda bulundu, geriye kalan 890 bin dolar da CSIRO ve NEP Solar teknolojisi kullanan Stockland Group tarafından ortaklaşa sağlandı.

solar

CSIRO tarafından üretilen, ARENA ve Stockland Group tarafından maddi olarak desteklenen yeni bir klima sistemi, Avustralya’daki bir AVM’de kullanılıyor. Klima, kışın ısıtıcı yazın soğutucu görevi görüyor. Bu yeni sistem türünün ilk örneği. AVM’lerde kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 60’ının ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığı düşünüldüğünde, bu sistem daha yeşil bir geleceğe geçişimizi hızlandırabilecek nitelikte.Yorumunuz: