Melbourne tramvay hattı tamamen güneş enerjisiyle işletiliyor

Yenilenebilir enerji hedefini yüzde 50 artırma hedefi koyan Victoria eyaletinin başkenti Melbourne, şehirdeki tramvay ağının tamamını güneş enerjisiyle çalıştırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’nın en büyük ikinci şehri olma unvanına sahip Melbourne, şehirdeki tramvay ağının tamamını güneş enerjisiyle işletmeye başladı.

Resmi açılışı geçtiğimiz hafta yapılan Neoen Numurkah Güneş Enerjisi Santrali, şehrin devasa tramvay ağını çalıştırmak için yüzde 100 yenilenebilir enerji üretiyor. Bu tesis, ulusal enerji şebekesine her yıl 255 bin megawatt saat elektrik sağlayacak şekilde inşa edildi. Proje, Avustralya İşçi Partisi’nin Güneş Enerjili Tramvay Girişimi altında fon almıştı.

 390 bin ağaç dikmekle eşdeğer

Bu proje sayesinde Melbourne sakinleri hem daha temiz tramvaylara hem de daha rahat vicdanlara sahip olacak. İnşa edilen yeni güneş enerjisi santralinin azaltacağı karbon emisyonu, 750 bin arabayı yollardan kaldırmakla ya da 390 bin civarında ağaç dikmekle eşdeğer. Melbourne’ün başkenti olduğu Victoria eyaleti, yenilenebilir enerji hedefini 2025’a kadar yüzde 40, 2030’a kadar yüzde 50 artırmak olarak belirledi. Bu güneş enerjisi projesi de bu anlamda atılmış önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Concrete Playground

Avustralya'daki Victoria eyaleti, yenilenebilir enerji hedefini 2025'a kadar yüzde 40, 2030'a kadar yüzde 50 artırmak olarak belirledi. Yakın zamanda eyaletin başkenti Melbourne'de bu hedef için önemli bir adım atıldı. Artık şehirdeki tramvay ağının tamamı güneş enerjisiyle işletiliyor. Resmi açılışı geçen hafta yapılan Neoen Numurkah Güneş Enerjisi Santrali'nin azaltacağı karbon emisyonu, 750 bin arabayı yollardan kaldırmakla ya da 390 bin civarında ağaç dikmekle eşdeğer.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği