Gülümseyen otomobiller

Semcon adlı şirket, The Smiling Car adı verilen ve insanlığın ortak değeri olan gülümseme ile etkileşime geçen bir sistem geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araçlar hem çevre hem de hayat kalitesi açısından birçok olumlu etkiye sahip. Yine de toplumda, özellikle de şehirdeki sürücüler tarafından, kabul görmesi için öncelikle bir güven duygusu oluşturması gerekiyor.

Herkes için ortak değer

Semcon adlı şirket The Smiling Car (Gülümseyen Otomobil) adı verilen bir konsept geliştirdi. Bu konsepte göre otonom araçlar bir gülümseme vasıtasıyla etkileşime geçebilecek. Komutun gülümseme olarak belirlenmesinin sebebi ise dünya üzerindeki herkes için ortak bir değer olması. Otonom aracın sensörleri bir yaya tespit ettiğinde ön taraftaki ekrana bir uyarı gönderecek. Böylece aracın ön kısmında ortaya çıkan gülümseme işareti, aracın yaya için duracağını belirtecek.

Semcon’un Kullanıcı Deneyimi Müdürü Karin Eklund, “The Smiling Car konseptine bu kadar güvenmemizin sebebi, kişilerin alışkın olduğu şekilde iletişim kurmalarını sağlaması. Bu sayede insanlar teknoloji yüzünden gereksiz eylemler yapmak zorunda kalmamış olacaklar.” diyor.

On insandan sekizi göz teması kurmak istiyor

Güvenli bir trafik ortamı oluşması, insanlar arasındaki etkileşime bağlı. Semcon ve Inizio’dan alınan bilgilere göre, günümüzde on insandan sekizi kalabalık bir caddeden geçmeden önce sürücülerle göz teması kurmaya çalışıyor. Ancak ortada göz teması kuracak bir sürücü olmadığında insanlar kendilerini güvensiz hissedebilir.

The Smiling Car, Semcon’un Viktoria Swedish ICT Araştırma Enstitüsü ve otomotiv endüstrisindeki ortaklarıyla çalışacağı uzun bir sürecin ilk adımı. Bu konsept sayesinde otonom araçların çevreleriyle olan etkileşimlerine bir standart getirmek istiyorlar. Bu günümüzde var olan bir şey değil. Nasıl şerit değiştirdiğimizde sinyal vermemiz bekleniyorsa, otonom araçların insanlarla iletişim kurması için de ortak bir dil oluşturulması bekleniyor.

Nasıl çalışacak?

Bütün otonom araçların, çevrede olup biteni hissedebilen ve yaya gördüğünde durabilen kameralar ve sensörleri bulunacak. Gelişmiş sensörler ve göz izleme teknolojili kameralar sayesinde insanların kafa hareketleri ve araca bakıp bakmadıkları anlaşılabilecek. Hemen sonrasında ise gülümseme vasıtasıyla araca geri bildirim gönderilecek. Lazer teknolojisi sayesinde The Smiling Car teknolojisi yayaların geçmesi mümkün olmayan trafik ortamlarında da yayalarla etkileşim için kullanılabilecek.

Önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek otonom araçların çoğu elektrikli ve sessiz olacağından, gülümseme özelliğinin yanı sıra ses sinyali de kullanılması planlanıyor. Semcon’un Sonic Movement adlı projesinde belirtildiği üzere, kullanılacak olan ses, trafik ortamına uygun bir ses olacak.

Kaynak: Semcon

Semcon adlı şirket, trafikte gittikçe yaygınlaşan otonom araçlar için yeni bir teknoloji geliştiriyor. The Smiling Car (Gülümseyen Otomobil) adı verilen bu konsept sayesinde, araç bir yaya tespit ettiğinde ön taraftaki ekranına bir uyarı gönderilecek. Aracın ön kısmında oluşan gülümseme işareti sayesinde yayalar güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçebileceklerini anlayacaklar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği