Google’ın yeni akıllı tahtası Jamboard

Google'ın 2017'de piyasaya sürmeyi planladığı akıllı tahtası Jamboard, toplantı ortamını dijital ortama taşıyarak daha kalıcı hale gelmesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google yeni telefonu Pixel’le birlikte başlattığı “Biz artık donanım da üretiyoruz” akımını yeni ürünlerle desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Jamboard adlı yeni ürün ile Google daha önce büyük şirketlerin çok ilgisini çekmeyen bir alana giriyor: akıllı tahta.

Bulut servislerinin fiziksel ayağı

55 inçlik, 4K çözünürlüklü ekran ekip çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış. Google’ın bulut üzerinden çalışan Docs, Drive, Gmail gibi hizmetlerinin fiziksel ayağı olarak üretilen Jamboard’un üzerinde yapılan değişiklikler tüm ekip üyeleri tarafından akıllı telefon uygulaması ve tarayıcı üzerinden takip edilebiliyor. Akıllı telefon ve tablet kullanan üyeler, ekrana yeni eklemelerde bulunabiliyor. Masaüstünde böyle bir özellik bulunmuyor.

Uzun tekerlekli ayaklarıyla taşınabilir bir tahta görünümünde olan cihaz, üzerinde oluşturulan her şeyi bulut üzerine kaydediyor. Jamboard okullardan ziyade iş yerleri için geliştirilmiş ancak bu teknoloji okullarda kullanıldığında tahtaya yazılanı deftere geçirme derdi de ortadan kalkmış olacak. Tahtaya yazılan ve çizilen her şey internet üzerinden görülebilecek, hatta hangi sırayla yazıldıkları da izlenebilecek. Jamboard’un kendi hafızası bulunmuyor. Bu yüzden çizimlerin kayıt edilmesi için internete bağlı olması gerekiyor.

El yazısını dijitalleştiriyor

Cihazın bir başka özelliği de el yazısı ve şekil algılama yeteneği. Plastik uçlu kaleminizle ekrana yazdığınız yazılar, Jamboard tarafından düzgün, arama yapılabilen metinlere dönüştürülebiliyor. Tahtaya çizilen şekiller de yine düzgün şekiller haline getirilebiliyor. Böylece pek çok kişinin katkı yaptığı tahta, düzensiz bir bütün olmaktan kurtuluyor.

Jamboard üzerinden Google Hangouts kullanılarak diğer katılımcılar da toplantıya davet edilebiliyor. İnternet üzerinde görsel, video, harita ya da web sayfası aranabiliyor. Bu içerikler tahta üzerine eklenerek üzerinde değişiklikler yapılabiliyor. Jamboard’un üzerindeki HD kamera da fotoğraf ve video çekip eklemek için kullanılabiliyor. HDMI girişi sayesinde ise tahtayı yüksek çözünürlüklü bir ekran olarak kullanmak mümkün.

Önümüzdeki yıl piyasaya çıkması beklenen ürün 6 bin dolar civarında bir fiyata sahip olacak. Ön siparişle ürünü daha ucuza satın almak da mümkün olacak.

Kaynak: Wired

Google donanım alanında da iddialı olmak için bir adım daha attı. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan 55 inçlik 4K çözünürlüklü akıllı tahta Jamboard, toplantı ortamlarında herkesin katkı yapabilmesi ve konuşulanların dijital ortama aktarılabilmesi için oldukça başarılı bir cihaz. Google'ın bulut hizmetlerinin fiziksel ayağı olarak tanımlanabilen Jamboard, kullanıcıların farklı cihazlardan katkıda bulunmasına imkan veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği