Google’ın ultra hızlı internet hattı

Google'ın da aralarında bulunduğu altı şirketten oluşan FASTER adlı konsorsiyum Pasifik'in iki ucunu saniyede 60 terabit kapasiteli kablo ile birleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın da arasında bulunduğu altı farklı şirketten oluşan FASTER adlı konsorsiyum, Pasifik Okyanusu’na çektiği kablo ile daha hızlı internet hizmeti sağlıyor. 2014’te planlarına başlanan proje geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve 30 Haziran 2016 tarihinde kullanıma açıldı.

FASTER’ın ortaklarından Singtel Grubu’nun Başkan Yardımcısı Ooi Seng Keat “FASTER kablo sisteminin tamamlanması Asya ve Kuzey Amerika arasındaki geniş bant trafik talebini dört kat artırabilecek kapasiteye sahip. Mevcut trans-Pasifik kablo sistemine şebeke yedekliliği ve ultra düşük gecikme ekleyerek, bölgedeki uluslararası veri servislerindeki liderliğimizi güçlendiriyor ve müşterilerimizin kritik veri trafiğine destek olacak altyapıyı güçlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Keat ayrıca FASTER ile bulut sistemleri, video oynatma, analitik ve şeylerin interneti gibi alanlarda gelişme sağlanacağını ve bunun hem yenilikleri tetikleyeceğini hem de ekonomiyi hızlandıracağını belirtti.

Pasifik’in iki ucuna da katkı sağlayacak

9 bin kilometre uzunluğundaki kablo ABD’nin Oregon eyaletinden çıkıyor ve Japonya’nın Chiba ve Mie şehirlerine ulaşıyor. Sistemin diğer bağlantılar kullanılarak ABD’de Los Angeles, San Francisco Körfez Bölgesi, Portland ve Seattle gibi bölgelere de ulaştığı belirtiliyor. Aynı şekilde FASTER’ın diğer ucunda da büyük Japon şehirleri başta olmak üzere, çevredeki diğer Asya ülkelerindeki ağlarla bağlantı sağlandığı belirtiliyor.

6 fiber kablo çifti kullanan sistem Pasifik Okyanusu’nun iki ucunu ilk kez saniyede 60 terabit hız ile birbirine bağlayacak. FASTER Yönetim Kurulu Başkanı Hiromitsu Todokoro, projenin başından itibaren sürekli “faster faster” (ing. daha hızlı) dediklerini ve daha sonra projeye bu adı verme kararı aldıklarını söylüyor.

Google’ın yanı sıra China Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI ve Singtel şirketlerinin katılımıyla oluşturulan konsorsiyum, kablo döşeme konusunda Japon NEC şirketi ile anlaşmıştı. FASTER Proje Yöneticisi ve NEC Denizaltı Ağ Departmanı Yöneticisi Kenichi Yoneyama konsorsiyumun kendilerini tercih etmesinden onur duyduğunu ifade ederken bu projenin sadece ABD ve Japonya’ya değil, tüm Asya-Pasifik bölgesine katkıda bulunacağına vurgu yaptı.

fiberoptic

Google, China Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI ve Singtel'den oluşan konsorsiyum, Pasifik Okyanusu'nun iki ucunu saniyede 60 terabit veri aktarımı kapasiteli kablo ile birleştirdi. 2014'te başlatılan FASTER adlı proje 30 Haziran tarihinde kullanıma girdi. FASTER sayesinde tüm Asya-Pasifik bölgesinde bulut hizmetleri, video oynatımı, analitik ve şeylerin interneti gibi alanlarda gelişme sağlanması ve bölge ekonomisinin güçlenmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği