Facebook ve Microsoft’un ‘özel hattı’

Facebook ve Microsoft Atlas Okyanusu'nun zeminine saniyede 160 terabit hız kapasiteli 6600 km uzunluğunda kablo çekmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft ve Facebook yüksek hızlı online hizmetlere ve bulut hizmetlerine artan talebi karşılayabilmek amacıyla Atlas Okyanusu’nun zeminine 6600 kilometrelik kablo çekmeye hazırlanıyor. MAREA adı verilen kablo, saniyede 160 terabitlik veri aktarım kapasitesine sahip olacak. Perşembe günü yapılan açıklamaya göre MAREA, Atlas Okyanusu’nun altındaki en yüksek kapasiteli kablo olacak.

Kablo ABD’de Virginia eyaletinden çıkarak İspanya’nın Bilbao şehrine ulaşacak.

MAREA’nın açık tasarımı, pek çok ağ ekipmanı ile birlikte kullanılmasına olanak sağlayacak. Böylece maliyet düşerken, müşteriler için ekipman güncellemek de daha kolay hale gelecek.

Kablonun kurulumuna Ağustos ayında başlanacak. Sistemin Ekim 2017’de tamamlanmış olması amaçlanıyor.

Bu hamle, Google’ın 5 farklı şirketle işbirliği yaparak Pasifik Okyanusu’na kablo çekme girişiminden 2 yıl sonra geldi. Google’ın çektiği kablo ABD’nin batı kıyısını Japonya’nın şehirleriyle birleştiriyor. Bu sistemin de 2016’nın ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

cable-map-example

Facebook ve Microsoft'un MAREA adı verilen ortak projesiyle Atlas Okyanusu'na 6600 km kablo çekilmesi planlanıyor. Saniyede 160 terabitlik hızıyla Atlas Okyanusu'ndaki en yüksek kapasiteli kablo olacak olan MAREA, ABD'nin Virginia eyaleti ile İspanya'nın Bilbao şehrini birbirine bağlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği