Google’ın sanal gerçeklik formatı geliştirici ve üreticilere açılıyor

Geçtiğimiz günlerde VR180 sanal gerçeklik formatını kullanıma sunan Google, bu formatla çalışacak donanımı da Mayıs ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Haziran ayında VidCon 2017’de tanıtılan Google VR180 sanal gerçeklik video ve fotoğraf formatı henüz piyasadaki bir üründe kullanılmıyor. Google, Mayıs ayında piyasaya sunmayı planladığı donanımla birlikte bu formatın ayak izini genişletmeyi hedefliyor. 9 Nisan’da bir blog yazısı paylaşan Google, formatı tüm geliştirici ve üreticilere açık hale getirdiğini duyurdu. Ayrıca şirket, VR180 yayın ve görüntüleme araçları da sunacağını belirtiyor.

Google’ın paylaştığı gönderide, VR180 içeriğinin nasıl çalıştığından da bahsediliyor ve geliştiriciler için bir GitHub kodu paylaşılıyor. Video tarafında VR180, Camera Motion Metadata Track (Kamera Hareketi Metaveri Takibi) ile videoyu kaydın ardından sabitleyerek, balıkgözü lenslerle uyumlu Spherical Video Metadata (Küresel Video Metaveri) V2 standardını genişletiyor. Fotoğraf kareleri, geriye doğru uyumlu VR Photo formatında yazılıyor. Böylece sol gözün görüntüsü, herhangi bir JPEG görüntüleyiciyle açılabilen panaromik bir JPEG dosyası olarak kaydedilirken sağ gözün ve ses verisi metaveri olarak depolanıyor.

Google, VR180’e uygun şekilde formatlanmış fotoğraf ve videolar üretmek ve bunları görüntülemek için araçlar üretme sözü veriyor.

Beklentiler Google’ın Mayıs ayını hedeflediği yönünde. Lenovo’nun VR180 tabanlı Mirage kamerası 4-6 Mayıs tarihinde satışa çıkacak ve 300 Dolar’a satılacak. Aynı zamanda açıklanan Yi Horizon adlı rakip bir ürünün de yakında piyasada olacağı ifade ediliyor ancak Yi Horizon için henüz bir fiyat belirlenmiş değil. Her iki kamera da 13 megapiksel balıkgözü lens ve VR video kaydı ile canlı VR yayını özelliklerine sahip.

Kaynak: Venture Beat

Birkaç gün önce bir blog yazısı paylaşan Google, geçen yıl tanıtılan VR180 sanal gerçeklik video ve fotoğraf formatının nasıl çalıştığına dair detaylar paylaştı ve geliştiriciler için bir GitHub kodu yayınladı. VR180 sanal gerçeklik formatı henüz piyasadaki herhangi bir üründe kullanılmıyor ancak Google, Mayıs ayında piyasaya bir donanım sürmeyi düşünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği