Google ve Uber otostopu ticarete dökecek

Google’ın navigasyon uygulaması olan Google Waze, Uber ve BlaBlaCar'dan alışkın olduğumuz otomobil paylaşım işine girmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber ve BlaBlaCar sayesinde, yabancıların arabalarına binmeye alışmıştık. Bu engeli aştığımıza göre, teknoloji şirketleri artık otostopa benzer bir şeye para ödememizi teşvik edebilir.

Google’ın Waze adlı navigasyon uygulaması, arabaları gelir kaynağı haline getirmeyi amaçlıyor. Uber ise benzer bir projeyi ilk olarak New York’ta denemek istiyor. Başka bir deyişle, bu şirketlerin kullanıcıları, hem yolcunun hem de şirketin hakkında pek bilgisi olmadığı kişilerin arabalarına binecek.

Waze Rider geliyor

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Waze kullanıcıları önümüzdeki sonbaharda Waze Rider adlı bir hizmet sayesinde sürücü ya da yolcu olabilecek. Bu proje geçtiğimiz Mayıs ayında test edilmeye başlandı. Test süreci aralarında Google, Wal-Mart ve Adobe’nin bulunduğu birkaç şirketin çalışanlarına açıktı. Çalışanlar, sürücü olmak üzere kaydolmuş olan Waze kullanıcıları tarafından arabayla alınıyordu.

Waze’in amacı, Uber ve Lyft gibi uygulamaların aksine, aynı yöne giden insanları bir araya getirmek. Bu yönüyle Waze Rider, BlaBlaCar’a daha çok benziyor. Ancak Waze Rider’da tüm yolculuklar sabit bir ücret üzerinden fiyatlandırılacak. Waze’in şu anki pilot uygulamasının fiyatı km başına 54 sent. Ayrıca Google şimdilik komisyon almıyor. Şirket, ücretleri düşük tutmayı ve bu sayede sürücülerin taksi gibi davranmalarını önlemeyi düşündüğünü açıkladı.

Uber’in cevabı

Altta kalmak istemeyen Uber’in New York Genel Müdürü Josh Mohrer, Newsweek adlı dergide bir yazı yayınladı. New Yorklular, L metro hattının 18 aylığına kapatılması ile birlikte Williamsburg köprüsünün trafik yoğunluğunun aşırı artmasından korkuyor. Mohrer, köprüdeki trafik yoğunluğunu azaltmak isteyen New Yorkluların ortak otomobil kullanımına yöneleceğini söylüyor. Mohrer, her gün Williamsburg Köprüsü’nden geçen ortalama 11.000 aracın sayısını azaltmak için pilot bir program uygulamayı düşündüklerini söylüyor.

Böylece Google ve Uber ortak otomobil kullanımı alanında rakip olacak. Google Ventures, geçtiğimiz yıllarda Uber’e yatırım yapmış olsa da, iki şirketin arası pek iyi değil. (Uber, geçtiğimiz aylarda Google’ın otonom kamyon şirketi Otto‘yu satın almıştı.) Bu yüzden, eğer Google ortak araç kullanımı işine girerse Uber de onunla yarışmak isteyebilir.

Kaynak: Fusion

Ortak otomobil paylaşım servislerine Uber ve BlaBlaCar gibi uygulamalardan alışkınız. Google’ın navigasyon uygulaması olan Google Waze, bu servislerde bir değişiklik yaparak daha ucuza mal etmeyi planlıyor. Otostopu andıran bu yeni uygulama, aynı yönde yolculuk eden kişileri cüzi fiyatlarla bir araya getirecek. Geçtiğimiz Mayıs ayında test edilen bu sistemi Google, Adobe ve Mal-Wart şirketleri çalışanları kullanmıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği