Google Haritalar sürücüleri hız radarına karşı uyarıyor

Google Haritalar kullanan sürücüler, hız radarlı kameralara yaklaştıklarında uygulama tarafından uyarılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Haritalar kullanan sürücüler, hız radarlı kameralara yaklaştıklarında uygulama tarafından uyarılıyor. Bu özellik kullanıcıların, daha yola çıkmadan hız sınırını ve yoldaki radarların konumlarını görmesini sağlıyor. Radara yaklaşıldığında da uygulama sürücüyü sesli olarak uyarıyor.

Polisler ise bu özellikten memnun. Calgary Polis Servisi Trafik Biriminden Komiser Yardımcısı Joerg Gottschling “Biz bu radarları kaza istatistiklerini göz önünde bulundurarak yerleştiriyoruz. Bir sonraki radar yerleştirilecek noktayı, en çok kaza olan noktaların arasından seçiyoruz. Bizim istediğimiz de zaten buraya gelen arabaların yavaşlaması. Uygulama uyarıda bulununca sürücüler bu noktalarda yavaşlıyor. Böylece daha az kaza oluyor.” diyor.

Radardan daha kapsamlı bir hizmet

Kamera yerleştirilen bazı noktalardaki kazalarda yüzde 50’ye yakın azalma olduğunu belirten Gottschling aslında kameraların sadece tek bir yöne baktığını ama Google Haritalar’ın sürücüleri hangi istikametten gelirse gelsin uyardığını söylüyor. Böylece kavşağa yaklaşan her sürücü, radar tarafından tespit edilmeyecek olsa bile yavaşlıyor.

Google e-posta üzerinden yaptığı bir açıklamada yakında Android kullanıcılarının mobil hız radarlarının ve sabit radarların konumlarını harita üzerinden işaretleyebileceğini belirtti. Teknoloji devi, şu anda Google Haritalar’ı, sürücülere yol hakkında bilgi veren Waze uygulaması ile birleştirme planlarının olmadığını ifade etti.

Kaynak: CBC

Google Haritalar kullanan sürücüler, hız radarlı kameralara yaklaştıklarında uygulama tarafından uyarılıyor. Bu özellik kullanıcıların, daha yola çıkmadan hız sınırını ve yoldaki radarların konumlarını görmesini sağlıyor. Radara yaklaşıldığında da uygulama sürücüyü sesli olarak uyarıyor. Polisler ise bu özellikten memnun. Calgary Polis Servisi Trafik Biriminden Komiser Yardımcısı Joerg Gottschling "Biz bu radarları kaza istatistiklerini göz önünde bulundurarak yerleştiriyoruz. Bir sonraki radar yerleştirilecek noktayı, en çok kaza olan noktaların arasından seçiyoruz. Bizim istediğimiz de zaten buraya gelen arabaların yavaşlaması. Uygulama uyarıda bulununca sürücüler bu noktalarda yavaşlıyor. Böylece daha az kaza oluyor." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği