Google kalori saymayı bıraktı

Google Maps’e kalori sayma özelliği getiren Google, sosyal medyadaki tepkilerin ardından özelliği kaldırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki bir yeme bozukluğu tedavi merkezinde müdür olan Stephanie Zerwas, gitmek istediği restoranın adresini Google Maps’e yazınca tuhaf bir durumla karşılaştı. iPhone’u, eğer arabayla gitmek yerine yürüyerek giderse 70 kalori yakabileceğini söylüyordu. Zerwas, bunda kötü bir niyet olmadığını, yürümeyi teşvik etmek için yapıldığını söylüyor fakat yeme bozukluğu olan kişiler için tehlikeli olabileceğini de ekliyor. Zerwas, “Vücudumuz, yediğimiz yiyecekler ve ne kadar egzersiz yaptığımız hakkında çok fazla düşünmeye başladık. Bu bilgilere erişimimizi arttıran teknolojiler çoğaldıkça, insanların yeme bozukluklarına yakalanma ihtimali de o kadar artıyor.” diyor.

Google, kalori sayma özelliğini uygulamadan kaldırdı ve sadece deneme için yapıldığını söyledi. Fakat bu durum sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Kimileri Google’ın girişimini egzersiz için teşvik olarak gördüyse de kimileri tehlikeli ve aşağılayıcı olduğunu söyledi. Özellikle bazı kullanıcılar, yakılan kaloriler kısmında kek görselleri kullanılmasını, egzersizin ön koşulu olarak yiyeceğin gösterilmesini tepkiyle karşıladı. (Uygulamada, 1 cupcake’in 125 kaloriden az olduğu yazıyordu fakat hesaplamanın nasıl yapıldığına dair bir bilgi verilmemişti.)

https://twitter.com/TaylorLorenz/status/920076957735440384?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2017%2F10%2F17%2Ftechnology%2Fgoogle-maps-calories.html

Kalori hesabı oldukça tartışmalı bir konu. New York’taki bazı restoranlarda, menülerde yemeklerin kalorisinin yazılması zorunlu tutuluyor. Bunun amacı, ülke genelinde obeziteyle mücadele edilen Amerika’da, insanların daha dikkatli şekilde beslenmesini sağlamak. Bir tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Amerika’daki toplam nüfusun yüzde 26,5’i obez.

“Yürüyüşü eğlenceli olduğu, iyi hissettirdiği için yapalım”

Fakat eleştirmenler, kalori hesabının beslenme alışkanlıklarını değiştirmede etkisiz bir strateji olduğunu savunuyor. Amerika Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği Başkanı Claire Mysko, kalori hesabının yeme bozukluğu olan insanlarda bir takıntı haline gelebileceğini söylüyor. “Bazı insanlar için sorun olmayabilir. Fakat, sayılara fazlaca takıntılı, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye çabalayan insanların yediği her şeyin kalorisini görmesi oldukça bunaltıcı olabilir. Eğer Google yürümeyi teşvik etmek istiyorsa, bunu ‘yürüyüşün insanı güçlendirmesi ve iyi hissettirmesi’ çerçevesinde sunabilirdi. Yaşadığımız yerdeki hava durumunu bilen Google, havanın iyi olduğu günlerde yürüyüş yapmayı tavsiye edebilir. Yürüyüşü eğlenceli olduğu, iyi hissettirdiği ve havanın tadını çıkarmamızı sağladığı için teşvik edelim.” diyor.

Kaynak: The New York Times

Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki bir yeme bozukluğu tedavi merkezinde müdür olan Stephanie Zerwas, gitmek istediği restoranın adresini Google Maps’e yazınca tuhaf bir durumla karşılaştı. iPhone’u, eğer arabayla gitmek yerine yürüyerek giderse 70 kalori yakabileceğini söylüyordu. Zerwas, bunda kötü bir niyet olmadığını, yürümeyi teşvik etmek için yapıldığını söylüyor fakat yeme bozukluğu olan kişiler için tehlikeli olabileceğini de ekliyor. Zerwas, “Vücudumuz, yediğimiz yiyecekler ve ne kadar egzersiz yaptığımız hakkında çok fazla düşünmeye başladık. Bu bilgilere erişimimizi arttıran teknolojiler çoğaldıkça, insanların yeme bozukluklarına yakalanma ihtimali de o kadar artıyor.” diyor. Google, kalori sayma özelliğini uygulamadan kaldırdı ve sadece deneme için yapıldığını söyledi. Amerika Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği Başkanı Claire Mysko, kalori hesabının yeme bozukluğu olan insanlarda bir takıntı haline gelebileceğini söylüyor. “Bazı insanlar için sorun olmayabilir. Fakat, sayılara fazlaca takıntılı, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye çabalayan insanların yediği her şeyin kalorisini görmesi oldukça bunaltıcı olabilir. Eğer Google yürümeyi teşvik etmek istiyorsa, bunu ‘yürüyüşün insanı güçlendirmesi ve iyi hissettirmesi’ çerçevesinde sunabilirdi. Yürüyüşü eğlenceli olduğu, iyi hissettirdiği ve havanın tadını çıkarmamızı sağladığı için teşvik edelim.” diyor.Yorumunuz: