Fotoğraftan kalori tespiti

Kilo verme uygulaması Lose It, kullanıcıların aldığı kalorileri, yemeğin fotoğrafını çekerek hesaplayabilmesi için Snap It adlı yeni bir özellik geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iOS ve Android platformlarında, sağlık ve fitness kategorisinde ilk sıraya kadar çıkan, kilo verme uygulaması Lose It yeni bir özellikle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Snap It adı verilen yeni özellik, kullanıcıların fotoğrafını çektiği yiyeceklerin kalorisini belirleyerek hangi öğünde ne kadar kalori alındığının takip edilmesine yardımcı oluyor. Böylece Lose It sadece kalori yakma konusunda değil, alınan kalorilerin hesaplanmasında da kullanıcılarını yönlendirebiliyor.

Snap It şu şekilde çalışıyor: Kullanıcı tabağındaki yemeğin fotoğrafını çekiyor. Uygulama otomatik olarak bu yemeği tanıyor ve kalorisini belirliyor. Ancak yanlış tespit etme ihtimaline karşı kullanıcının yemeği ve porsiyonunu onaylaması isteniyor. Uygulama, kullanıcıya tabaktaki yemeğin ne olduğuna dair önerilerde bulunuyor. Kullanıcı dilerse yeni yemekler de ekleyebiliyor.

Planlama için kaydediliyor

Fotoğrafından kalorisi tahmin edilen yiyeceklerin ne zaman yendiği kaydediliyor. Kullanıcı Lose It’e kaydedilen bilgiler sayesinde bu yemekten aldığı kaloriyi nasıl yakacağını planlayabiliyor. Lose It uygulamasında bulunan kalori takibi ve günlük kalori alımı gibi özelliklerle kullanıcı yeme ve hareket düzenini takip edebiliyor.

Lose It ayrıca Fitbit, Nike+, Jawbone, Apple Sağlık gibi pek çok cihaz ve uygulama ile de uyum içinde çalışabiliyor. Böylece tüm aktiviteler kontrol altında tutularak bir plan çerçevesinde, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi sağlanıyor. Ayrıca uygulamanın sosyal tarafı sayesinde arkadaşlarınızla görüş alışverişinde bulunabiliyor ya da kilo vermeye çalışan diğer kişilerden oluşan gruplarda sohbet edebiliyorsunuz. Bu da kullanıcıların motivasyonunu artırıyor.

Benzer teknolojiler

Snap It, alınan kaloriyi hesaplama konusunda geliştirilen ilk teknolojik çözüm değil. Daha önce de kalori ölçen tabak ve yediklerinizi çıkardığınız sesten tahmin eden kolye gibi cihazlardan bahsetmiştik. Kilo verme konusunda istekli çok insan olsa da alınan kalorilerin hesabını tutmak bazen spor yapmaktan daha zahmetli gelebiliyor. Bu sebeple gelecekte buna benzer başka yöntemlerin de geliştirileceğini tahmin etmek zor değil.

Kullanıcıların kilo vermesine yardımcı olmak için geliştirilen Lose It adlı uygulama artık alınan kalorileri de doğru bir şekilde hesaplamaya yardımcı oluyor. Yemeğin fotoğrafının çekilmesi ile kalorisini hesaplayabilen uygulama bu özelliğine Snap It adını verdi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar aldıkları kaloriyi kolayca hesaplayıp yine uygulamanın içinden bu kalorileri nasıl yakabileceklerini planlıyorlar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği