Google internetin tamamını hızlandıracak

Google mühendisleri, uygulanmaya başladığında internetin tamamında hızların artmasını sağlayabilecek bir tıkanma kontrol algoritması geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google mühendisleri, uygulanmaya başladığında internetin tamamında hızların artmasını sağlayabilecek bir tıkanma kontrol algoritması geliştiriyor.

Teknoloji, geçmişte görülmemiş hızlarla ilerlemeye devam ettikçe bazen internet bu hıza ayak uyduramıyormuş gibi hissediyoruz. Ancak internet hızımızı artırabilirsek, yeni teknolojilerin de çok hızlı bir şekilde geliştiğini görebiliriz. Aynı şekilde, devam etmekte olan araştırmalar da internet ile birlikte hızlanacaktır. Google mühendisleri de hızlı internet bağlantısına olan talebin farkında ve bu alanda gelişme sağlamayı kendilerine görev edinmiş durumdalar. Şirket BBR adı verilen yeni bir tıkanma kontrol algoritması geliştirerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Hız, talebe göre ayarlanıyor

BBR, 1980’lerde standart hale gelen, çok fazla bağlantı sebebiyle bir ağın hizmet vermekte zorlandığını fark edip veri transfer hızlarını azaltan bir algoritma. Algoritma dışarıdan bakıldığında çok önemli bir değişiklik değilmiş gibi görünebilir ancak internet hızında çok büyük rol oynayabiliyor. BBR şu anda şirketlerin ve bireylerin Google’ın bulut bilişim platformuna ve onunla birlikte gelen hıza erişmesini sağlıyor. Ancak Google bu algoritmayı bir adım daha öteye taşıyarak halka açık bir şekilde yayınlamak istiyor. Bir sonraki adımda ise bu algoritmanın TCP iletim standardına yerleştirilmesi ve tüm internetin hızını etkilemesi amaçlanıyor.

Bu algoritma gerçekten standart yönteme yerleştirilirse yaşanacak etki çok büyük olabilir. İnternet hızları çok küçük bir oranda artsa bile, yavaş internet sebebiyle yaşanan bir çok küçük problem çözülebilir. Modern yaşamın neredeyse tüm alanlarında internet üzerinden veri transferine ihtiyaç duyuyoruz. Uluslararası iletişimden yazılım geliştirmeye ve teknolojik yeniliklere kadar, internetin bizi toplum olarak ileriye götürebildiği alanlar sınırsız. Hızın artırılması bu süreci destekleyebilir.

1980’lerde, internetin bizi ne noktalara getireceğini ya da web’de ne kadar hızlı gezineceğimizi anlamak çok mümkün olmayabilirdi. O dönemde geliştirilen bu algoritmanın bugünün sistemine entegre edilmesi ile bu evrensel aracın bizi hangi noktalara taşıyabileceğini görme yolunda ilerliyor olacağız.

Kaynak: Futurism

İnternet hızımızı artırabilirsek, yeni teknolojilerin de çok hızlı bir şekilde geliştiğini görebiliriz. Aynı şekilde, devam etmekte olan araştırmalar da internet ile birlikte hızlanacaktır. Google mühendisleri de hızlı internet bağlantısına olan talebin farkında ve bu alanda gelişme sağlamayı kendilerine görev edinmiş durumdalar. Şirket BBR adı verilen yeni bir tıkanma kontrol algoritması geliştirerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği