Google Glass geri dönmeye hazırlanıyor

Google'ın ana şirketi Alphabet, Google'ın daha önce piyasaya sürdüğü ve ciddi tepkilerle karşılaşan akıllı gözlüğü Google Glass'ı işletmeler için geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın ana şirketi Alphabet, Google’ın daha önce piyasaya sürdüğü ve ciddi tepkilerle karşılaşan akıllı gözlüğü Google Glass’ı işletmeler için geliştirdi. Artık sadece ‘Glass’ olarak anılan ürünün işletme versiyonu şu anda Google’ın partner şirketleri tarafından kullanılabiliyor. Bu şirketler lojistikten üretime ve hasta bakımına kadar pek çok farklı sektörde hizmet veriyor.

Salı günü yayımlanan bir blog gönderisinde, Glass Proje Lideri Jay Kothari, GE Havacılık, AGCO, DGHL, Dignity Health, NSF International, Sutter Health, Boeing ve Volkswagen gibi iş ortaklarının geçtiğimiz birkaç yılda Glass’ı kullandığını belirtti. Toplamda 50 adet şirketin Glass ile çalıştığı belirtiliyor.

Wired’da yayımlanan habere göre bu şirketler orijinal Google Glass’ı fabrikalarda ve diğer çalışma ortamlarında oldukça kullanışlı buldu. Google bunu fark etti ve işletmeler için özel bir Glass versiyonu üretmeye karar verdi.

Çalışma ortamlarına uygun üretildi

Kothari’ye göre Glass İşletme Versiyonu (Enterprise Edition) gözlükleri daha hafif ve uzun süre kullanıma daha çok uygun. Ayrıca daha fazla pil ömrüne sahip ürünler, normalde gözlük kullanan çalışanların da numaralı camlar kullanmasını sağlıyor. Gözlükler güçlü yapılarıyla aynı zamanda birer güvenlik gözlüğü işlevi de görerek çalışanların gözlerini koruyor.

Başlangıçta Google Glass piyasaya sürüldüğünde insanlarda yaşanan en büyük endişe mahremiyet yönündeydi. Kimin ne zaman kayıtta olduğunu bilmeyen kişiler Google Glass takan kişileri tedirgin edici buluyordu. Yeni üründe 8 megapiksele çıkartılan kamera artık çalıştırıldığında kırmızı bir ışık yayıyor. Böylece karşıdaki kişi kameranın kayıtta olduğunu anlıyor.

Profesyoneller üründen memnun

Google 2012’de cihazı ürettiğinde büyük bir kampanyayla halka duyurmuş ancak kullanıcılar arasında ürün istenilen popülariteye ulaşamamıştı. Profesyonel ortamlarda ise durum daha farklı oldu. Saha çalışanları ve doktorlar gibi profesyoneller ürünü ellerini kullanmadan bilgi kaydetmek için etkili bir şekilde kullandı. Örneğin Augmedix adlı bir uygulama sayesinde doktorlar hastalarla yaptıkları görüşmeler konusunda kolayca not alabiliyordu.

Kothari “Artık Glass üretim ekibi X’e döndü ve farklı sektörlerdeki müşterilerimizin Glass’ı en iyi şekilde kullanmaları için Google Cloud ekibi ve partnerlerimizle iş birliği halinde olacağız. Birlikte daha fazla işletmenin çalışanlarına daha hızlı ve odaklı çalışma imkanı sunmasını sağlamaya çalışacağız.” dedi.

Kaynak: CNBC

Google'ın ana şirketi Alphabet, Google'ın daha önce piyasaya sürdüğü ve ciddi tepkilerle karşılaşan akıllı gözlüğü Google Glass'ı işletmeler için geliştirdi. Artık sadece 'Glass' olarak anılan ürünün işletme versiyonu şu anda Google'ın partner şirketleri tarafından kullanılabiliyor. Bu şirketler lojistikten üretime ve hasta bakımına kadar pek çok farklı sektörde hizmet veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği