Google Avrupa Komisyonu’nun verdiği cezaya rağmen karlılığını korudu

Google Avrupa Komisyonu'nun verdiği cezaya rağmen oldukça karlı bir çeyrek geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçen haftaki haberimizde aktardığımız gibi Avrupa Komisyonu Google’a akıllı telefon pazarındaki konumunu kötüye kullanmaktan 5 milyar Dolar ceza vermişti. Ama bu hafta görüldü ki, bu cezaya rağmen Google’ın bağlı olduğu ana şirket Alphabet geçtiğimiz çeyrekte 3,2 milyar Dolar kar etti. Bunun üzerine seansın işlemlere kapalı olduğu saatlerde şirketin hisseleri yüzde 3,5 yükseldi ve bazı yatırımcıların da hisse satın alma önerisiyle tarihi zirvesini gördü. Pivotal araştırma şirketinde kıdemli analiz olan Brian Wieser, durumu “bir kargo şirketinin park cezası ödemesi gibi bir şey, bu büyüklükteki bir şirket için anlamlı bir ceza değil” şeklinde özetledi.

Verilen cezadan daha önemlisi şirketin akıllı telefon pazarının yüzde 80’ini elinde bulunduran Android işletim sisteminde 90 gün içerisinde yapması gereken değişiklikler olacak. Komisyon Avrupalı telefon üreticilerine Google arama motoru ve Chrome internet tarayıcısını yüklemeden Android işletim sistemini kullanamama seçeneğinin kaldırılmasını istiyor. Google çözüm arayışı içinde.

Kaynak: NYT

Google’ın bağlı olduğu ana şirket Alphabet geçtiğimiz çeyrekte 3,2 milyar dolar kar etti. Bu kar Avrupa Komisyonu'nun geçen hafta duyurduğumuz ve şu ana kadar verilen en büyük ceza olan 5 miyar Dolar'lık cezanın verildiği çeyrekte gerçekleşti. Google, açıkladığı finansal sonuçlar sonucunda ilk trilyon Dolar'lık Amerikan şirketi yarışında üçüncü sırada yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği