Gıda sorununa yapay zeka destekli çözüm arayışı

Google'ın ana şirketi Alphabet'in X laboratuvarı, makine öğrenimi ile tarımı geliştirmenin yollarını aradığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın gıda sorununu çözmek için yapay zeka kullanmayı planlayan şirketlerin arasına Alphabet’i de ekleyin. Google’ın ana şirketi Alphabet’in X laboratuvarı, makine öğrenimi ile tarımı geliştirmenin yollarını aradığını açıkladı. X herhangi bir net çözüme odaklanmış değil ancak laboratuvarın yöneticisi Astro Teller, MIT Technology Review’a yaptığı açıklamada, yapay zekanın dronlar ve diğer robotik ürünleri ile birlikte kullanılabileceğini düşünüyor. Dronlar ve robotlar ürünlerin hasat zamanının belirlenmesinde ya da iklim değişikliği sebebiyle öngörünün zorlaştığı tarlaların iklime uyum sağlamasında kullanılabilir.

Her ne kadar X laboratuvarı genellikle pratik uygulamaları en azından ufukta görülebilen projelere odaklansa da yakın gelecekte elle tutulur bir sonuç elde edilmesini beklememek gerek.

Yapay zeka tarım için çok faydalı olabilir

Bu çalışma da bir teknoloji devinin yapay zekayı kullanarak dünyanın sorunların çözmeye çalıştığı bir diğer örnek olarak karşımızda duruyor ve X’in idealizminin anlamlı çözümler üreteceği kesin değil. Yine de tarım, yapay zekanın faydalı hatta gerekli olabileceği kategorilerden biri. Ürünlerin israfı çok önemli bir konu. Her yıl üretilen tarım ürünlerinin yüzde 20 ila 40’ı hastalıklar ya da zararlı böcekler sebebiyle kaybediliyor. Üretken tarlalar bile yetersiz hasat ve düşük kalite gibi sorunlarla karşılaşıyor. Yapay zeka sadece kayıpların önlenmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda üretim hacmini ve miktarını da geliştirebilir. Bu da yetersiz beslenmenin önüne geçerek önemli sayıda insanın yaşam kalitesini artırabilir.

Kaynak: Engadget

Google'ın ana şirketi Alphabet'in X laboratuvarı, makine öğrenimi ile tarımı geliştirmenin yollarını aradığını açıkladı. X herhangi bir net çözüme odaklanmış değil ancak laboratuvarın yöneticisi Astro Teller, MIT Technology Review'a yaptığı açıklamada, yapay zekanın dronlar ve diğer robotik ürünleri ile birlikte, ürünlerin hasat zamanının belirlenmesinde ya da iklim değişikliği sebebiyle öngörünün zorlaştığı tarlaların iklime uyum sağlamasında kullanılabileceğini ifade ediyor.

2 Yorum

  • Bunu Türk camiası anlayamiyor ne yazık ki. Tam yapay zekalı tarım robotu projesi geliştirdik, beyefendiler bize siz o robotu yapamazsınız diye dönüş yaptı 😁😁

  • Dünyada gıda sorunu yok, manipülatif, aç gözlü güç odakları var. sonunda kendileri de taş yiyecek. Marsta koloni kuracağız diye harcayacakları parayı bu mükemmel dünyada uyum içinde yaşamak için harcasalar ölmeden cennette yaşacağız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği