Gıda ambalajlarını atmayın, yiyin!

ABD Tarım Bakanlığı araştırmacıları, süt proteininden üretilen, yenebilen, doğada çabucak çözülen ve ürünlerin tazeliğini koruyan bir ambalaj geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde gıda maddelerinin oksijenden etkilenip bozulmasını engellemek için petrol bazlı plastik ambalajlar kullanılıyor. Ancak bu ambalajlar hem oksijenden koruma konusunda tamamen etkili değil hem de doğada çözünmediği için üretilen her ambalaj çevrenin kirlenmesine katkıda bulunuyor. Üstelik Plastik ambalajların üretilmesi için sınırlı fosil kaynaklar kullanıldığından aslında bu yöntem hiç de sürdürülebilir değil.

Süt bazlı çözüm

Tüm bu sorunlara çözüm olacak bir ambalaj geliştirmek için çalışan Peggy Tomasula önderliğindeki ABD Tarım Bakanlığı ekibi, süt proteininden (kazein) elde edilen bir ambalaj geliştirdi. Bu ambalaj, standart plastik ambalajlara göre 500 kata kadar daha az oksijen geçiriyor. Böylece ambalaj içindeki gıdaların bozulması engelleniyor.

Ayrıca kazein bazlı ambalaj sütten üretildiği için organik bir yapıya sahip ve doğada kolayca çözünüyor. Hatta o kadar kolay çözünüyor ki araştırmacılar ambalajı daha sağlam hale getirmek için içine başka organik maddeler de eklemek zorunda kalmış.

Yenebilen ambalaj

Süt bazlı ambalajın en dikkat çekici özelliği ise yenebiliyor olması. Temel maddesi neredeyse her gün tükettiğimiz süt proteini olduğu için bu ambalajı yemek hiçbir sorun yaratmıyor. Hatta araştırmacılar gelecekte ambalajı daha besleyici hale getirecek vitamin ve probiyotikleri de karışıma eklemeyi düşünüyor. Çok algılanabilen bir tadı olmayan ambalaja gelecekte çeşitli aromalar da eklenebileceği ifade ediliyor.

Özellikle tek tek paketlenen küçük ürünlere harcanan plastik ambalajın engellenmesini amaçlayan araştırmacılar, ambalajıyla birlikte yenilebilen ürünlerin marketlerde satılmasını sağlamak istiyor. Tabii ki bu ambalajlar tüketileceği için markette yine plastik ya da kartondan bir dış kaplama bulunması gerekiyor. Yine de dış kaplama için harcanacak plastik, tek tek kaplanan ürünler için harcanana göre çok daha az olacaktır.

Sprey yöntemi

Süt bazlı ambalaj sadece katı halde üretilmiyor. Tazeliğini uzun süre koruması gereken ürünlere kazein sprey yoluyla da uygulanabiliyor. Böylece mısır gevreği gibi sürekli ‘gevrek’ olarak kalması gereken ürünler korunabilir. Günümüzde bu ürünlerin tazeliğini korumak için şeker kaplama yöntemi kullanılıyor ancak bu yöntem arzu edilenden fazla şeker tüketilmesi anlamına gelebiliyor. Kazein spreyi sayesinde bu ürünler de daha sağlıklı hale getirilebilir.

Kaynak: PHYS

Süt proteini kazeinden üretilen yeni ambalaj, günümüzde kullanılan plastik ambalajlara göre, ürünleri oksijenden koruma konusunda 500 kat daha etkili. Böylece ürünler çok daha uzun süre taze kalabiliyor. Organik yapısı sayesinde doğada da çok kolay çözünebilen ambalaj sütten üretildiği için yenmesinde hiçbir problem bulunmuyor. Hatta araştırmacılar ambalajı daha besleyici ve daha lezzetli hale getirmek için de çalışmalar yürütüyor.Bir yanıt

Yorumunuz: