Genius.com: “Google şarkı sözlerimizi çalıyor”

Şarkı sözü sitesi Genius, Google arama motorunu hırsızlıkla suçladı

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son birkaç yıldır Google’da bir şarkı ismi aradığınızda karşınıza çıkan ilk sonuçlar arasında, şarkı sözlerinin yazılı olduğu bir kutu da bulunuyor. Şarkı sözleri konusunda uzman ünlü web sitesi Genius Media, bu sonuçların doğrudan kendi sitelerinden ‘araklandığını’ iddia ediyor.

2009 yılında ‘rap şarkı sözleri’ konusunda uzman bir site olarak açılan Genius, yıllar içinde diğer türleri de içine alacak şekilde genişleyen, günümüzün en çok ziyaret edilen şarkı sözü sitelerinden biri. Web sitesi, kullanıcıların da katkısıyla genişleyen içeriğiyle müzik severler için bir forum niteliği de taşıyor. The Wall Street Journal’a göre Genius, Google’ın şarkı sözü arama sonuçlarını doğrudan kendi sitesinden kopyaladığını söylüyor. 

Google meseleyi ‘araştıracak’

Genius’tan Ben Gross Verge’e yaptığı açıklamada Google’a, Genius’tan içerik kopyaladıklarına dair tekrar tekrar kanıt sunduklarını ve Google’ın böylesi ciddi bir meseleye artık el atması gerektiğini söyledi. Genius, sözlerinin gerçekten kopyalanıp kopyalanmadığını anlamak için sözlerinde çevrildiğinde ‘’Red Handed’’ (Kırmızı elli) kelimesine denk gelecek şekilde mors koduyla şifrelenmiş kesme işaretleri kullanıyor.

Google’den bir yetkili, arama sonuçlarının farklı kaynaklardan geldiğini ve meseleyi kendilerine veri sağlayan ortaklarıyla birlikte araştırdıklarını söyledi. Genius’un iddiasının doğru çıkması durumunda bu ortaklıkları sona erdireceklerini de ekledi.

Kaynak: The Verge

 

2009 yılında ‘rap şarkı sözleri’ konusunda uzman bir site olarak açılan Genius, yıllar içinde diğer türleri de içine alacak şekilde genişleyen, günümüzün en çok ziyaret edilen şarkı sözü sitelerinden biri. Web sitesi, kullanıcıların da katkısıyla genişleyen içeriğiyle müzik severler için bir forum niteliği de taşıyor. The Wall Street Journal'a göre Genius, Google’ın şarkı sözü arama sonuçlarını doğrudan kendi sitesinden kopyaladığını söylüyor. Genius, sözlerinin gerçekten kopyalanıp kopyalanmadığını anlamak için sözlerinde çevrildiğinde ‘’Red Handed’’ (Kırmızı elli) kelimesine denk gelecek şekilde mors koduyla şifrelenmiş kesme işaretleri kullanıyor. Google’den bir yetkili, arama sonuçlarının farklı kaynaklardan geldiğini ve meseleyi kendilerine veri sağlayan ortaklarıyla birlikte araştırdıklarını söyledi. Genius’un iddiasının doğru çıkması durumunda bu ortaklıkları sona erdireceklerini de ekledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği