Gençleşmek isteyenlere ‘taze kan’ satan girişim

Yaşlılara, genç insanlardan alınan kanları naklederek gençlik vadeden Ambrosia adlı şirket ABD'de beş şehirde şube açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaşlılara, genç insanlardan alınan kanları naklederek gençlik vadeden Ambrosia adlı şirket ABD’de beş şehirde şube açtı. Şirket ilk olarak New York’ta faaliyete başlamak istiyordu ancak o plan suya düşünce Los Angeles, San Francisco, Tampa, Omaha ve Houston’da beş adet şube açıldı. Her bir şubede damarlarınızı gençlerin kanıyla doldurabiliyorsunuz.

Ambrosia’nın kurucusu Jesse Karmazin’in gençlerden alınan kanın vücudunuzu dinçleştirdiği iddiasına inanıyorsanız bir litre kanı 8 bin Dolar’a ya da iki litre kanı kampanyalı fiyatıyla 12 bin Dolar’a alabilirsiniz.

Çalışmalar yetersiz

Bu iddiaları destekleyen klinik çalışmalar ise çok az. Örneğin bu ay Jama Neurology dergisinde yayımlanan bir çalışma, genç yetişkinlerden alınan kanın Alzheimer hastalarının semptomlarını ne kadar iyileştireceğini inceliyordu. Ancak çalışma sadece 18 katılımcıyla yapıldı.

Öte yandan Ambrosia’nın gerçekleştirdiği işlemin işe yarayabileceğini gösteren araştırmaların çoğu insanlar üzerinde değil fareler üzerinde yapıldı. Ambrosia’nın 2017’de yaptığı klinik denemelerde elde edilen sonuçlar ise hala paylaşılmadı. Bu denemelerde katılımcıların kan aktarımı için standart 8 bin Dolar’lık ücreti ödemesi gerekiyordu.

Yasalara aykırı değil

Tüm bu belirsizliğe rağmen şirketin sunduğu ‘tedavi’ teknik olarak sadece kan nakli olduğu için Ambrosia ABD Gıda ve İlaç Dairesi denetçilerinin radarına takılmıyor.

Ancak Ambrosia’nın tedavisinin yeterince kanıtı olmaması, zengin müşterilerin ilgisini durdurmadı. Ambrosia talepleri karşılayabilmek için Eylül ayında web sitesinde bir bekleme listesi oluşturdu.

Tedavinin herhangi bir işe yarayıp yaramadığı hala muallakta. Ancak bunun ardındaki fikir -kanıtlar ne derse desin- hayatta kalmaya devam edecek gibi duruyor.

Kaynak: Futurism

Yaşlılara, genç insanlardan alınan kanları naklederek gençlik vadeden Ambrosia adlı şirket ABD'de beş şehirde şube açtı. 8 bin Dolar'a bir litre, 12 bin Dolar'a 2 litre kan nakli yapan şirket, kan naklinin vücuda dinçlik verdiğini iddia ediyor. Bu iddiaları destekleyen klinik çalışmalar az ve yetersiz ama yapılan işlem teknik olarak sadece kan nakli olduğu için yasalara aykırı değil.

4 Yorum

  • Yasadışı ve aykırı değil. Fakat vücudumuzu toksidanlardan, radikallerden, hareketsizliklerden arındırdığımızda bu özellikleri doğamız kendi sağlar ve bu daha idealdir. Kan alıp gençlenmek biraz zombilik. Dur bakalım ne olacak. Henüz bizce yeni bir başlangıç

    • Bilgilendirme için teşekkürler. Maalesef internette paylaştığımız bilgilerin nerelere savrulacağını kontrol edemiyoruz. Gönderdiğiniz Facebook linkine baktım, görüntüleyebiliyorum ama yorum yapamıyorum. Yorum yapabilsem haberin orijinalini altında paylaşmayı dilerdim.

      Böyle durumlarda sizin gibi bilinçli okuyucuların yapılan yanlışı ifade etmesi ve yanlış bilgiyi yayanları uyarması sanırım yapılabilecek en doğru şey. Herkesin istediği görüntünün üzerine istediği yazıyı yazıp paylaşabildiği bir ortamda bizim yapabileceğimiz düzenli olarak doğru bilgileri paylaşarak, bilgi edinmek isteyen insanlara güvenli bir liman sunmak olabilir.

  • Kanım arh +pozitik kanım var ve içki ve sigara kullanmam ve saf kanım temiz vekanım satılıktı cep numaram 05385291967 mudanya bursa

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği