8 bin dolara ‘gençlik iksiri’

ABD'li doktor Jesse Karmazin, 8 bin Dolar karşılığında yaşlı kişilerin vücuduna, gençlerden alınmış kanları enjekte ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaşlılık ve beraberinde getirdiği pek çok zorluk insanlar için başa çıkılması gereken bir problem olarak karşımızda duruyor. Pek çok farklı araştırmacı bu problemi çözebilmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. ABD’li doktor Jesse Karmazin ise çözümün aslında çok basit olduğunu düşünüyor. Karmazin, yaşlı insanların damarlarına genç insanların kanını enjekte etmemiz halinde vücudun gençleşeceğine inanıyor.

Tıp diploması bulunan ancak doktor olarak çalışma ruhsatı olmayan Karmazin, Ambrosia adını verdiği girişiminde, çalışma arkadaşı Dr. David Wright ile birlikte çalışıyor. Kaliforniya’da bir merkezi bulunan girişim, 8 bin Dolar karşılığında, gelen kişilere genç insanların kanlarını enjekte ediyor. Yaşları 16 ila 25 arasında değişen kişilerin kanlarının, yaşlı insanları dinçleştirmesi bekleniyor.

“İnsanların güveni istismar ediliyor”

Stanford Üniversitesi Nörobilimcisi Tony Wyss-Coray 2014’te Science dergisine yaptığı açıklamada “Böyle bir tedavinin tıbbi faydaları olacağına dair hiçbir veri bulunmuyor. İnsanların güvenini ve halkın heyecanını istismar ediyorsunuz” diyerek, kan değişimi yönteminin geçerliliğine inanmadığını belirtmişti. Wyss-Coray bu işlemi fareler üzerinde gerçekleştiren ekibin yöneticiliğini üstlenmişti.

Karmazin ise fareler üzerinde yapılan deneylerin ardından böyle bir yönteme başvurma kararı aldı. Şimdiden bu yöntemin 30 kişi üzerinde denendiğini belirten Karmazin, mutlu edici gelişmeler gözlediklerini söylüyor. Tedaviyi deneyen kişilerin işlerine daha rahat odaklandıkları, daha iyi göründükleri ve kaslarının güçlendiği belirtiliyor. Ancak bu belirtileri destekleyecek yeterince veri toplanmış değil. Ayrıca 8 bin Dolar ödeyerek özel bir laboratuvarda tedavi olan kişilerin plasebo etkisiyle de kendilerini iyi hissediyor olabilecekleri ifade ediliyor.

150 yıllık yöntem

Aslında, yaklaşık 150 yıllık bir yöntem olan parabiyosis iki hayvanın damarlarını bir araya getirerek canlılar arasında kan alışverişinin sağlanmasına dayanıyor. Bu işlemi fareler üzerinde gerçekleştiren Wyss-Coray, “Gördüğümüz etkinin gençleşme olduğunu düşünüyorum. Farenin yaşlanma saatini sıfırlamış oluyoruz.” şeklinde konuşmuştu. Ancak Wyss-Coray fareler üzerinde yapılan deneyin insanlar üzerinde işe yarayacağına dair hiçbir veri bulunmadığını ifade ediyor.

Çalışmada yer alan bir diğer bilimci Amy Wagers ise “Hayvanları gençleştirmiyoruz. Sadece dokuların fonksiyonlarını yeniliyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Karmazin tedaviyi 600 kişi üzerinde denedikten sonra elde ettiği verileri paylaşacak.

Kaynak: Science Alert

ABD'li doktor Jesse Karmazin, yaşlı insanların damarlarına genç insanların kanını enjekte etmemiz halinde vücudun gençleşeceğine inanıyor. Bu işlem için 8 bin Dolar isteyen Karmazin, yaşları 16 ila 25 arasında değişen insanlardan alınan kanları yaşlılara aktarıyor. Diğer bilimciler bu işlemin tıbbi açıdan herhangi bir katkısının olduğunun kanıtlanmadığını belirtse de Karmazin şimdiden 30 kişiye hizmet verdiğini ve olumlu etkiler görüldüğünü söylüyor. Benzer bir çalışmayı fareler üzerinde yaparak bazı olumlu sonuçlar alan bilimciler ise bu yöntemin direkt olarak insanlara aktarılmasının aynı olumlu sonuçları yaratmayacağını belirtiyor.

2 Yorum

  • Doktorlar bilmeli ve yönlendirmelidir. Ehil olmayan halkın sağlığını tehdit ediyor para için. Biz hemen tuzumuzu alıp koşmayalım. Bazı yerlerden yılan, bazı yerlerden akrep çıkar. İnsan sıhhati denemesi bedava değil bence. İyi günler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği