Geleceğin otonom şehir aracı: Oasis

Rinspeed tarafından geliştirilen otonom şehir aracı konsepti Oasis, bir otomobilden ziyade küçük, mobil bir ev gibi tasarlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özel otomobiller üreten ve otomotiv uzmanlarını bir araya getiren Rinspeed, araç tasarımı ve teknolojisinin sınırlarını zorlayan çalışmaları ile biliniyor. İsviçre’deki ana merkezlerinin yakınında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarında düzenli olarak konsept araç tanıtımları yapıyorlar. 2017 için şirket, yeni konsept aracını Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES fuarında tanıtacak. Bu konsept için hazırlanan birkaç görsel, basına sunuldu. Oasis (vaha) adı verilen yeni araç, Rinspeed’in geleceğin otonom şehir aracı konseptini yansıtıyor.

rinspeed_oasis_rear_render

İki koltuklu elektrikli araç aslında parlak renkli lastik yuvaları olan cam bir kutu gibi. Araç paylaşımı için ideal olarak tasarlanan Oasis hem yolcu taşımacılığı hem de ticari gönderiler için kullanılabilecek. Tüm detaylar açıklanmasa da Rinspeed araçla ilgili bazı öne çıkan özellikleri tanıttı.

İlgi çekici özellikler

  • Star Wars serilerindeki R2D2 adlı robottan ilham alan Oasis, neredeyse sıfır derecelik bir dönüş açısıyla yön değiştirebiliyor.
  • Modern bir aile evinin oturma odasına benzer şekilde tasarlanan iç kısımda geniş ve rahat koltuklar, sehpa, TV ve artırılmış/sanal gerçeklik donanımlı bir ön cam bulunuyor.
  • Ön camın altında, çiçek ve bitki yetiştirmek için küçük bir bahçe alanı yer alıyor.
  • Aracın arka tarafındaki şifreli bir çekmece paket ya da yiyecek gönderimi için kullanılabiliyor. Bu bölme ihtiyaca göre ısıtılıp soğutulabiliyor.

Rinspeed’in kurucusu Frank M. Rinderknecht, projenin amacını, şehirde hayatta kalmak için birkaç tonluk bir arazi aracına ihtiyaç duyulduğu yönündeki görüşlere karşı cesur bir ifadede bulunmak olarak açıklıyor.

Kaynak: PSFK

Rinspeed'in geliştirdiği Oasis adlı yeni otomobil konseptinin ilk görselleri ile birlikte bazı ilginç özellikleri de açıklandı. Buna göre Oasis kendi etrafında neredeyse sıfır derecelik bir açıyla dönebiliyor. Konforlu bir şekilde tasarlanan iç kısmında televizyondan çiçek bahçesine kadar her şey var. Oasis yolcu taşımanın dışında, ısıtılıp soğutulabilen şifreli çekmecesi sayesinde yemek ve paket teslimatı da yapabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği