Geleceğin giyim kabini 15 bin noktadan ölçüm yapacak

ZOZOSUIT, kişiselleştirilmiş kıyafetler için tam ölçü alabilmek adına tasarlanan geleceğin 'giyim kabini' konsepti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ZOZOSUIT, kişiselleştirilmiş kıyafetler için tam ölçü alabilmek adına tasarlanan bir ‘giyim kabini’ konsepti. Çevrimiçi alışverişin sağladığı kolaylıklara rağmen araştırmalar, tüketicilerin yarısının kıyafet alışverişini hala mağaza gezerek yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Zira çevrimiçi alışveriş söz konusu olduğunda kıyafetin kişinin üzerine uyup uymayacağı sorunu ortaya çıkıyor. Sadece internet sitesindeki fotoğrafa bakarak kıyafetin üzerinizde nasıl duracağını tahmin etmek genelde zor oluyor. Bu durum da genellikle memnuniyetsizliğe ve iadelere sebep oluyor. Bir Japon şirketi, kişiye en uygun bedeni belirlemek için fütüristik bir kıyafet kullanılan bir konsept geliştirerek bu soruna eşsiz bir çözüm getirmeyi amaçladı.

https://youtu.be/wlLqB5kEEU4

ZOZOSUIT, Tokyo merkezli bir e-ticaret platformu olan ZOZOTOWN tarafından geliştirilen, patentli sensör teknolojisi kullanan yeni bir beden ölçüsü alma cihazı. Kullanıcı ZOZOSUIT’i üzerine giyecek ve sensör kişinin vücudundaki 15 bin noktadan ölçü alacak. Bluetooth vasıtasıyla bir uygulamaya gönderilen ölçüler otomatik olarak sisteme kaydedilecek ve bilgiler ısmarlanan kıyafetin kişiye uygun ölçülerde olanını üretmek üzere kullanılacak.

Müşteriler ZOZOTOWN’ın erkek ve kadınlar için ürettiği çevrimiçi koleksiyonlardan alışveriş yapabilecek. Müşterinin seçtiği bütün kıyafetler kendi ölçülerine göre ayarlanacak. Bu yüzden ZOZOTOWN, geliştirdiği teknolojiyi ‘beden seçme derdi olmayan ilk e-ticaret tecrübesi’ olarak adlandırıyor. Şu anda ön siparişleri kabul edilen ZOZOSUIT’in önümüzdeki bahar aylarında kargolanması planlanıyor.

Kaynak: PSFK

Çevrimiçi alışveriş söz konusu olduğunda kıyafetin kişinin üzerine uyup uymayacağı sorunu ortaya çıkıyor. Sadece internet sitesindeki fotoğrafa bakarak kıyafetin üzerinizde nasıl duracağını tahmin etmek genelde zor oluyor. Bu durum da genellikle memnuniyetsizliğe ve iadelere sebep oluyor. Bir Japon şirketi, kişiye en uygun bedeni belirlemek için fütüristik bir kıyafet kullanılan bir konsept geliştirerek bu soruna eşsiz bir çözüm getirmeyi amaçladı. Kullanıcı ZOZOSUIT'i üzerine giyecek ve sensör kişinin vücudundaki 15 bin noktadan ölçü alacak. Bluetooth vasıtasıyla bir uygulamaya gönderilen ölçüler otomatik olarak sisteme kaydedilecek ve bilgiler ısmarlanan kıyafetin kişiye uygun ölçülerde olanını üretmek üzere kullanılacak. Müşteriler ZOZOTOWN'ın erkek ve kadınlar için ürettiği çevrimiçi koleksiyonlardan alışveriş yapabilecek. Müşterinin seçtiği bütün kıyafetler kendi ölçülerine göre ayarlanacak. Bu yüzden ZOZOTOWN, geliştirdiği teknolojiyi 'beden seçme derdi olmayan ilk e-ticaret tecrübesi' olarak adlandırıyor. Şu anda ön siparişleri kabul edilen ZOZOSUIT'in önümüzdeki bahar aylarında kargolanması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği