Alibaba yapay zekalı moda asistanı geliştirdi

Alibaba'nın yapay zekalı moda asistanı FashionAI, çevrimiçi alışveriş ile geleneksel alışveriş alışkanlıklarını bir araya getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çevrimiçi alışveriş geleneksel alışverişin yerine geçiyor gibi görünse de Alibaba’nın yapay zekalı moda asistanı pek de öyle düşünmüyor.

Alibaba’nın FashionAI olarak adlandırılan moda asistanları, Yalnızlar Günü’nde Çin’deki 13 alışveriş merkezine yerleştirildi. Yalnızlar Günü’nü bilmeyenler veya hatırlamayanlar için; Alibaba’nın ülke çapında düzenlediği ve bu yıl bir gün içinde 25,3 milyar Dolar’lık ciro yaptığı bir gün olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu 13 alışveriş merkezindeki kıyafetlere dijital ekran tarafından okunabilen çipler yerleştirildi. Müşteri, içinde dijital ekran bulunan bir kabine girdiğinde sistem hemen kıyafeti tanıyarak o parçayla uyabilecek kıyafetler önermeye başlıyor. Böylece, FashionAI müşterinin hem çevrimiçi hem de geleneksel yöntemlerle alışveriş yaparken daha fazla seçeneğe göz atmasına imkan sağlıyor. Müşteri seçim yapmak istediğinde ise ekranın üzerindeki butona dokunuyor ve bir görevli çağırıp kıyafetin uygun bedenini isteyebiliyor.

FashionAI’da kullanılan sinir ağı kullanıcı tercihlerini anlayabiliyor ve tavsiye becerilerini her seferinde iyileştiriyor. Alibaba’nın yapay zekalı moda asistanı, çevrimiçi alışveriş ile geleneksel alışverişin bir arada yürüyebileceğinin güzel bir örneği. Müşteriler kıyafetleri denerken yapay zeka da görünüşün nasıl tamamlanabileceğine dair makul fikirler sunuyor.

Özel bir alışveriş merkezi kurulacak

Akıllı ekranlar bir süredir bazı mağazalarda kullanılıyor. Örneğin; Sephora’larda kullanılan, makyaj simülasyonu yapan ekranlar. Alibaba’nın farkı ise e-ticaretin imkanlarını geleneksel alışveriş alışkanlıklarıyla birleştirmesi. Yapay zekalı moda asistanının ileride sadece tek bir gün değil her gün kullanılması planlanıyor. Alibaba, bu iş için özel bir alışveriş merkezi kurmayı düşünüyor. Business Insider’ın haberine göre Alibaba’nın alışveriş merkezinde teknoloji destekli marketler ve sanal deneme kabinleri de olacak.

Kaynak: PSFK

Çevrimiçi alışveriş geleneksel alışverişin yerine geçiyor gibi görünse de Alibaba'nın yapay zekalı moda asistanı pek de öyle düşünmüyor. Alibaba'nın FashionAI olarak adlandırılan moda asistanları, Yalnızlar Günü'nde Çin'deki 13 alışveriş merkezine yerleştirildi. Bu 13 alışveriş merkezindeki kıyafetlere dijital ekran tarafından okunabilen çipler yerleştirildi. Müşteri, içinde dijital ekran bulunan bir kabine girdiğinde sistem hemen kıyafeti tanıyarak o parçayla uyabilecek kıyafetler önermeye başlıyor. Böylece, FashionAI müşterinin hem çevrimiçi hem de geleneksel yöntemlerle alışveriş yaparken daha fazla seçeneğe göz atmasına imkan sağlıyor. Müşteri seçim yapmak istediğinde ise ekranın üzerindeki butona dokunuyor ve bir görevli çağırıp kıyafetin uygun bedenini isteyebiliyor. Yapay zekalı moda asistanının ileride sadece tek bir gün değil her gün kullanılması planlanıyor. Alibaba, bu iş için özel bir alışveriş merkezi kurmayı düşünüyor. Business Insider'ın haberine göre Alibaba'nın alışveriş merkezinde teknoloji destekli marketler ve sanal deneme kabinleri de olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği