Kombin tavsiyesi veren mağaza

Guess ve Alibaba'nın iş birliği yaparak geliştirdiği Fashion AI adlı yapay zeka sistemi, bilgisayar görüşü kullanarak size uygun kombinler yaratıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir kıyafet mağazasında alışveriş yaparken “Acaba bu üst bu pantolonla oldu mu?” diye düşünmekten sıkıldıysanız Guess ve Alibaba size yardımcı olmaya hazır. Şirketlerin iş birliği yaparak geliştirdiği Fashion AI adlı yapay zeka sistemi, bilgisayar görüşü kullanarak size uygun kombinler yaratıyor. Akıllı bir ayna elinizde tuttuğunuz ürünlerin rengini, tarzını ve özelliklerini algılıyor ve ona uygun olabileceğini düşündüğü diğer ürünleri size öneriyor. Bu ürünler arasında sizin daha önce internet üzerinden satın aldığınız ürünler de olabilir. Yani sıfırdan bir kombin yaratmak çok uğraştırıyorsa, sadece beğendiğiniz bir adet ürünü gösterip kombin oluşturma işini yapay zekaya bırakabilirsiniz.

Kabine ürün siparişi

Bu hizmetin perde arkasında bir çok farklı teknoloji görev alıyor. Mağazadaki her bir ürün Bluetooth, RFID ve hareket algılayıcıları taşıyor. Böylece akıllı aynada kolayca tanınabiliyorlar. Eğer kabindeyken başka bir ürünü denemek isterseniz tek yapmanız gereken aynadan o ürünü seçmek. Mağaza çalışanları hangi ürünü istediğinizi öğrenip size getirecektir. Deneme kabinine bir yığın kıyafetle gitmeyi sevmiyorsanız bu özellik hayallerinizdeki hizmet olabilir.

Maalesef bu teknolojiyi şu anda kullanmanız mümkün olmayabilir. Guess ve Alibaba, Hong Kong Polytechnic Üniversitesi kampüsünde yer alan bir konsept mağazada Fashion AI’ı kullanıma sundu. Uygulama 7 Temmuz’da sona erecek. Diğer ülkelerde de bu teknolojinin kullanılması için üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor. Ancak en azından yapay zekanın alışveriş süremizi saatlerden dakikalara düşürebileceğini görmüş olmak güzel.

Kaynak: Engadget

Bir kıyafet mağazasında alışveriş yaparken "Acaba bu üst bu pantolonla oldu mu?" diye düşünmekten sıkıldıysanız Guess ve Alibaba size yardımcı olmaya hazır. Şirketlerin iş birliği yaparak geliştirdiği Fashion AI adlı yapay zeka sistemi, bilgisayar görüşü kullanarak size uygun kombinler yaratıyor. Akıllı bir ayna elinizde tuttuğunuz ürünlerin rengini, tarzını ve özelliklerini algılıyor ve ona uygun olabileceğini düşündüğü diğer ürünleri size öneriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği