Fransa uydularına lazerli savunma sistemleri yerleştirmek istiyor

Uzay lazerlerini öz savunma amaçlı kullanmak istediğini açıklayan Fransa, uydularına silah ve lazerler ekleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzay lazerleri, teknoloji endüstrisinde son birkaç yıldır çok popüler. Çin, uzay çöpünü yok etmek için lazer kullanmayı düşünürken Facebook uzay lazeri kullanarak uydu iletişim sistemlerini iyileştirmek istiyor. Her iki senaryoda da lazerin kullanımı olumlu ancak Fransa, uzay lazerlerini biraz daha militarist amaçlarla kullanmaya hazırlanıyor.

Fransız haber sitesi Le Point‘in yakın zamanda yaptığı bir habere göre ülke, yakın gelecekte askeriye bütçesinden 700 milyon Euro’yu ‘Uzay Gücü’ne’ aktarma niyetinde. Bu para, lazerler, makineli tabancalar ve diğer savunma teknolojisi türleri de dahil olmak üzere uydulu savunma sistemlerine kaynak sağlamakta kullanılacak.

2030’da tamamlanacak

Fransa, bu silahlanmayı diğer ülkelerin uydularına zarar vermek için kullanma niyeti olmadığını, sadece öz savunma amaçlı olduğunu söyledi. Fransa, kötü niyetli bir ülkenin uydularına saldırmaya ya da sabote etmeye çalışması durumunda uydularını koruyabilmek istiyor. Haberin başlarında belirttiğimiz 700 milyon Euro’ya ek olarak Fransa, 2025 yılına kadar uzay savunması için 4,3 milyar Euro daha harcamayı planlıyor. Planlanan savunma teknolojisinin tam anlamıyla hayata geçirilmesi 2030 yılını bulacak.

Kaynak: Tech Spot

Son birkaç yıldır uzay lazerleri teknoloji endüstrisinde epeyce popüler. Çin, uzay çöpünü yok etmek için lazer kullanmayı düşünürken Facebook uzay lazeri kullanarak uydu iletişim sistemlerini iyileştirmek istiyor. Fransa ise lazerleri biraz daha militarist amaçlarla kullanmaya hazırlanıyor. Ülke, yakın gelecekte askeriye bütçesinden 700 milyon Euro'yu 'Uzay Gücü'ne' aktarma niyetinde. Bu para, lazerler, makineli tabancalar ve diğer savunma teknolojisi türleri de dahil olmak üzere uydulu savunma sistemlerine kaynak sağlamakta kullanılacak. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, "Amacımız diğer ülkelerin uydularına zarar vermek değil. Sadece Fransa'ya ait uydulara zarar verilmesi durumunda harekete geçeceğiz." ifadelerini kullandı. Planlanan savunma teknolojisinin tam anlamıyla hayata geçirilmesi 2030 yılını bulacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği