Güç kalkanı gerçek oluyor

BAE Savunma Sistemleri, lazer saldırılarına karşı savunma amaçlı olarak atmosferi geçici süreliğine iyonize ederek bir kalkan oluşturmak için çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kendinizi, ışık hızında ateş eden lazer silahlarına karşı nasıl korursunuz? BAE Savunma Sistemleri’nin bir çözümü var: Lazerle Geliştirilmiş Atmosferik Lens (LDAL) teknolojisi. Adından da anlaşılacağı gibi bu teknoloji, lazerleri kullanarak atmosferi geçici bir süreliğine iyonize ederek lens benzeri bir yapı oluşturuyor. Eğer bir lazer saldırısı gerçekleşirse yapmanız gereken tek şey lazerlerle etrafınızdaki atmosferi yansıtıcı bir kalkana dönüştürmek. Bu teknoloji sizi hem hava saldırılarından hem de karadan gelecek ölümcül darbelerden koruyabiliyor.

Atmosferik lens teknolojisi, bilim kurgu eserlerinden ya da video oyunlarından ‘güç kalkanı‘ (force barrier) olarak bildiğimiz yapıya çok benziyor. Projenin gerçekleşmesi halinde gelecekte “Güç kalkanları devrede mi?” cümlesini gerçek bir askerden duymak mümkün olabilir.

Başka amaçlarla da kullanılabilir

BAE, LDAL’ın keşif amaçlı olarak da kullanılabileceğini düşünüyor. Bu yöntemle dev bir lens halina getirilen atmosfer, düşmana ait bölgelerin, sıradan sensörlerden çok daha net bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olabilir. Lens sistemi ayrıca, sizin bölgenizi arayan düşmanların sensörlerinden korunmak için sahte bir görüntü yaratmak amacıyla da kullanılabilir.

Bu teknoloji şimdilik geliştirme aşamasında. Şirket, LDAL’ın önümüzdeki 50 yıl içinde kullanıma girebileceğini düşünüyor. Askeri teknolojileri düşündüğümüzde bu süre çok uzun gelebilir. Ancak bu teknoloji bilimsel olarak elverişli. Cevaplanması gereken soru şu: Lazerli silahlar gerçekten atmosferik lenslere ihtiyaç duyulacak kadar savaş alanlarını domine edecek mi?

Kaynak: Engadget

Kendinizi, ışık hızında ateş eden lazer silahlarına karşı nasıl korursunuz? BAE Savunma Sistemleri'nin bir çözümü var: Lazerle Geliştirilmiş Atmosferik Lens (LDAL) teknolojisi. Adından da anlaşılacağı gibi bu teknoloji, lazerleri kullanarak atmosferi geçici bir süreliğine iyonize ederek lens benzeri bir yapı oluşturuyor. Eğer bir lazer saldırısı gerçekleşirse yapmanız gereken tek şey lazerlerle etrafınızdaki atmosferi yansıtıcı bir kalkana dönüştürmek. Bu teknoloji sizi hem hava saldırılarından hem de karadan gelecek ölümcül darbelerden koruyabiliyor. Bilimsel olarak elverişli olan bu yöntemin önümüzdeki 50 yıl içinde hayata geçirilebileceği düşünülüyor.

2 Yorum

  • Lazer silahlarına karşı yine lazer teknolojisini kullanmak… Lazer ne büyüksün!

    Ve bu teknoloji İnsanlığın yararına kullanıldığında, bi düşünün?!
    Olağanüstü gelişmeler olacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği