Fortnite hakkında sormaya çekindiğiniz her şey

Ana başlıklarla, Fornite'a dair bilmek istediğiniz ama gençlerle konuşmaya çekindiğiniz her şeyin bir derlemesi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fortnite günümüzün en çok oynanan oyunu. Büyük bir ekonomi yaratan oyun kültürel olarak da kendi ögelerini oluşturmaya devam ediyor. Hatta buna paralel olarak kendi Dünya Kupası’nı bile oluşturmuş durumda. Yakın zamanda başlayacak Fortnite Dünya Kupası, New York’taki ünlü tenis kortu Arthur Ashe’te düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar 30 milyon Dolar’lık ödül havuzu için rekabet edecek. Hal böyleyken, duruma yeterince haiz değilseniz ve öğrenmek istemenize rağmen genç nesle sorular sormaktan çekiniyorsanız oyuna dair bilmeniz gerekenleri birkaç başlıkta toparlamaya çalışalım:

Fortnite nedir?

Fortnite, ünlü kitap serisi Açlık Oyunları ile oyun sektörünün yapı taşı ürünlerinden Minecraft’ın bir karışımı. Oyunun iki versiyonu bulunuyor. Fortnite: Save the World’de oyuncular zombi veya canavarlara karşı bir arada mücadele ediyor. Fortnite Battle Royale ise oyuncuların birbirlerine karşı oynadıkları ücretsiz bir versiyon. Burada oyuncu sayısı 100’e kadar çıkabilirken son olarak hayatta kalan kişi oyunu kazanmış oluyor. Her iki versiyon da Xbox, PlayStation, Windows ve Mac üzerinden oynanabiliyor.

Zombiler, Açlık Oyunları derken oyun şiddet içermiyor mu?

13 yaş üzeri (rated T) için uygun olan oyun şiddet içeriyor. Ancak çizgisinin animasyon bazlı olması sebebiyle herhangi bir kan veya vahşilik içermiyor. Uygunluk ve yaş kategorizasyonuyla ilgilenen The Entertainment Software Rating Board kurumu ebeveyn rehberinde oyunu şu şekilde anlatmış: “Fortnite oyuncuların kaleler inşa ettiği, kaynaklar toplayarak silahlar oluşturduğu ve savaş içerisinde yer aldıkları bir aksiyon oyunudur. Oyunlar ateşli silahlardan kılıçlara, el bombalarından çeşitli tuzaklara kadar birçok farklı aracı rakiplerini mağlup etmek için kullanabilir. Savaşlar ateş, patlama ve acı içermektedir.” Haliyle bazı ebeveynler endişe ediyorlar ancak Fortnite, Call of Duty veya Grand Theft Auto gibi oyunların içerdiği grafiklerin çok aksi yönde bir çizgiye sahip.

Oyunu bu kadar popüler yapan şey nedir?

Sebeplerden bir tanesi Battle Royale’in tamamıyla ücretsiz oluşu. Fortnite’ın farklı platformlardan ulaşılabilir olması ve herhangi bir ücrete tabi olmaması yeni oyuncuların oyuna hızlı bir şekilde giriş yapmalarını sağlıyor. Üretici firmanın haftalık güncellemeleri oyunu aktif ve canlı tutuyor. Ayrıca kullanıcılar Twitch ve Amazon bazlı canlı yayın platformundan birbirlerine ulaşarak daha geniş bir kitleye erişebiliyorlar. Bu sebepler bir tarafa, oyunun doğaçlamaya uygun olması ve çizgi filmi çağrıştıran çizgisi albenisini arttıran diğer faktörler. Belli seviyenin üzerindeki oyuncuların perspektifinden bakıldığında oyunun ciddi anlamda yetenek gerektirmesi de kullanıcıları kendilerini geliştirmeye ve ilerlemeye itmesine sebep oluyor.

Peki ücretsizse nasıl para kazandırıyor?

Fortnite’ın orijinal versiyonu 40, özel sürümü ise 60 Dolar. Ancak Fortnite’ın esas kar getirisi oyun içi para biriminden geliyor. V-bucks ismindeki oyun parası ile kullanıcılar birçok oyun içi satın alımda bulunabiliyor. V-bucks, gerçek parayla satın alınabiliyor. Oyuncular bu parayla silahlar, araç-gereçler, kozmetik ürünler ve ifadeler satın alabiliyor. Fortnite’ın imza işlerinden bir tanesi olan ifadeler (emote) karakterlere özel hareketler veya danslar içeriyor. Bu noktada oluşan kültürel dalganın globalleşmesi  oyunu halen ayakta tutan önemli faktörlerden bir tanesi. Büyüme ivmesini kaybetse de Fortnite’ın hala en çok oynanan video oyunu olmasında bu durumun önemli bir payı var. Diğer yandan birçok ünlü sporcu ve sanatçının oyunu rekabetçi olarak oynuyor olması sürekli göz önünde kalabilmesine olanak tanıyor.

Dünya Kupası’nın ayrıntıları neler?

Bu hafta sonu düzenlenecek organizasyon New York’taki Arthur Ashe tenis kortunda  düzenlenecek. 40 milyon kullanıcıdan elemeler sonucu seçilen, çoğu 12-16 yaş aralığındaki 100 oyuncuya toplam 30 milyon Dolar olan ödül havuzu dağıtılacak.

Kaynak: CNN, The Guardian

Günümüzün en çok oynanan video oyunu Fortnite, kendi Dünya Kupası'nı oluşturmayı başardı. Bu hafta sonu New York'ta düzenlenecek Fortnite Dünya Kupası'nda toplam 30 milyon Dolar dağıtılacak. 100 oyuncunun yarışacağı organizasyon Arthur Ashe tenis kortunda düzenlenecek. Çoğunluğu 12-16 yaş aralığında olan çocukların milyon Dolarlar için mücadele etmesini sağlayan bu oyunu hiç oynamamış biri olarak merak edebileceğiniz bazı noktaları dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği