Ford 7 bin kişiyi işten çıkaracak

Ford şirket içi yeniden yapılanma sebebiyle dünya çapındaki personelinin yüzde 10’unun işine son veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil devi Ford, bugün itibariyle (21 Mayıs Salı 2019) dünya çapında maaşlı çalışanları arasından 7000 kişiyi işten çıkarmaya başlıyor. Şirket bu hamleyle, yılda 600 milyon Dolar kar elde etmeyi amaçlıyor. İşten çıkarma işleminin Ağustos ayında tamamlanması öngörülüyor. İşten çıkarmaların 2400 tanesi Kuzey Amerika’da yapılacak, 1500 pozisyonda ise anlaşarak iş bitimine gidilmesi planlanıyor.

Şirket CEO’su Jim Hackett’in Pazartesi gönderdiği bir mektupta belirttiği üzere bu hamle, şirket içi bürokratik yükü hafifletmek ve yönetim yapısını düzleştirmek adına yapılıyor; aynı zamanda masraflar da azalmış olacak.

Ford şirket içi yeniden yapılanma süreci sebebiyle birkaç aydır zaman zaman toplu işten çıkarmalar yapıyordu. Şirket geçtiğimiz yıl, satışlarını artırma ve elektrikli otomobillere odaklanarak daha modern araçlar üretme amacıyla yeniden yapılanma işlemlerine 11 milyar dolar harcamıştı.

Kaynak: CNN

Ford, bugün itibariyle (21 Mayıs Salı 2019) dünya çapında maaşlı çalışanları arasından 7000 kişiyi işten çıkarmaya başlıyor. Şirket bu hamleyle, yılda 600 milyon Dolar kar elde etmeyi amaçlıyor. İşten çıkarma işleminin Ağustos ayında tamamlanması öngörülüyor. İşten çıkarmaların 2400 tanesi Kuzey Amerika’da yapılacak, 1500 pozisyonla ise anlaşarak iş bitimine gidilmesi planlanıyor. Şirket CEO’su Jim Hackett’in belirttiği üzere bu hamle, şirket içi bürokratik yükü hafifletmek ve yönetim yapısını düzleştirmek adına yapılıyor; aynı zamanda genel masraflar da azalmış olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği