Forbidden Planet filminde kullanılan aksesuarlar satışa çıkıyor

Bilim kurgu klasiği Forbidden Planets filminde kullanılan aksesuarlar 14 Mayıs'ta yapılacak bir müzayedeyle satışa çıkıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sinema tarihinde kült statüsü sahibi filmlerden 1956 yapımı bilim kurgu klasiği Forbidden Planet’ta kullanılan çeşitli aksesuar ve eşyalar bugün (14 Mayıs) Los Angeles’ta düzenlenecek bir müzayedeyle açık artırmaya çıkıyor. Filmde kullanılan orijinal robot Robby the Robot’un 2017 yılındaki satışını takiben yapılacak müzayededeki eşyalar, 2018 yılında hayatını kaybeden koleksiyoncu Wes Shank’in arşivinden seçilmiş.

Müzayedenin merkezinde uzay gemisi C-57D var

23. yüzyılda hayali bir gezegen olan Altair 4 üzerinde geçen film, Komutan JJ Adams (Leslie Nielsen) ve mürettebatının C-57D isimli uzay gemileriyle bu gezegene gelişleriyle başlıyor. Burada çılgın bilimci Morbius (Walter Pidgeon) ve kızı Altarira’yla (Anne Fracis) tanışan ekip, birlikte gizemli olaylara girişiyorlar.

Satışa çıkacak aksesuarlar henüz CGI gibi teknolojik gelişmeler yokken bilim kurgu dünyasında olan bitenlerle ilgili epey bir ipucu verir nitelikte. Filmdeki uzaylı Krell’in kapıları kontrol etmek için kullandığı karmaşık kilit mekanizması, Morbius’un giydiği ipek bir kostüm, uzay gemisini korumak için kullanılan ‘manyetik güç alanı’, mürettebatın giydiği askeri şapka, t-shirt, pantolon, kemer ve ceket gibi kıyafetlerin yanında metal ve plastikten yapılmış iki silah da satışa çıkacaklar arasında. Fakat müzayedenin en önemli parçası, Star Trek’teki USS Enterprise’ın da ilham kaynağı olan uzay gemisi C-57D’nin en küçük modellemesi United Planets Cruiser C-57D olarak görülüyor.

 

 

 

Kaynak: New Atlas

Sinema tarihinde kült statüsü sahibi filmlerden 1956 yapımı bilim kurgu klasiği Forbidden Planet filminde kullanılan çeşitli aksesuar ve eşyalar bugün (14 Mayıs) Los Angeles’ta düzenlenecek bir müzayedeyle açık artırmaya çıkıyor. Filmde kullanılan orijinal robot Robby the Robot’un 2017 yılındaki satışını takiben yapılacak müzayedede satışa çıkacak eşyalar, 2018 yılında hayatını kaybeden koleksiyoncu Wes Shank’in arşivinden seçilmiş. Morbius’un giydiği ipek bir kostüm, uzay gemisini korumak için kullanılan ‘manyetik güç alanı’, ekibin giydiği askeri şapka, t-shirt, pantolon, kemer ve ceket gibi aksesuarların yanında metal ve plastikten yapılmış iki silah da satışa çıkacaklar arasında. Fakat müzayedenin en önemli parçası, uzay gemisi C-57D’nin en küçük modellemesi olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği