Hindistan 18 dakikada 104 uydu fırlattı

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) sadece 18 dakika içinde 104 adet uydu fırlatarak yeni bir rekor kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) sadece 18 dakika içinde 104 adet uydu fırlatarak yeni bir rekor kırdı. Önceki rekor, aynı gün içinde 37 uydu fırlatan Rusya’ya aitti. Hindistan bu rekoru neredeyse üçe katladı.

Saatte 27 bin 358 km hızla hareket eden Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) her bir uyduyu sadece birkaç saniye aralıkla fırlattı. O hızda yapılacak hatalı bir fırlatma işlemi, uyduların çarpışmasına sebep olabilirdi. Neyse ki Hint Okyanusu semalarında her şey yolunda gitti.

Fırlatılan uyduların 88 adedi, Planet Labs‘e ait 4,5 kiloluk küçük ‘Güvercin’ uydularıydı. ISRO yöneticisi A.S. Kiran Kumar, 104 uydu fırlatma görevinin masraflarının yarısının Planet Labs gibi kuruluşlardan alınan ticari ödemeler tarafından karşılandığını söyledi.

Ucuza mal ediliyor

ISRO’nun bu işlemleri ucuza mal edebiliyor olması pek çok yatırımcıyı da sevindirdi. Dünyanın dört bir yanından uydu fırlatmak isteyen kuruluşlar ISRO’ya müracaat ediyor. Hindistan uzay görevlerinde giderleri düşürme konusunda oldukça başarılı. Örneğin, ISRO 2014’te Mars’a bir uzay aracı gönderdiğinde sadece 74 milyon Dolar harcamıştı. Aynı yıl NASA’nın Mars’a gönderdiği uzay aracı ise 671 milyon Dolar’a mal olmuştu.

 

Uydu göndermenin daha ucuz ve daha kolay hale gelmesiyle, yeni bir sorun da ortaya çıkıyor. Çoğu uydu sadece birkaç yıl kullanıldıktan sonra işlevsiz hale geliyor ancak Dünya’nın yörüngesinde dolanmaya devam ediyor. Atıl konumdaki bu uydular yörüngenin kirlenmesine sebep oluyor. Bu sebeple yörüngeye uydu göndermeyi planlayanların tekrar düşünmesi öneriliyor.

Kaynak: Science Alert

 

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) sadece 18 dakika içinde 104 adet uydu fırlatarak yeni bir rekor kırdı. Önceki rekor, aynı gün içinde 37 uydu fırlatan Rusya'ya aitti. Hindistan bu rekoru neredeyse üçe katladı. Saatte 27 bin 358 km hızla hareket eden Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) her bir uyduyu sadece birkaç saniye aralıkla fırlattı. O hızda yapılacak hatalı bir fırlatma işlemi, uyduların çarpışmasına sebep olabilirdi. Neyse ki Hint Okyanusu semalarında her şey yolunda gitti. Hindistan uzay görevlerinde giderleri düşürme konusunda oldukça başarılı. Bu sebeple dünyanın dört bir yanından uydu fırlatmak isteyen kuruluşlar ISRO'ya müracaat ediyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği