DiCaprio belgeselini ücretsiz yayınlıyor

Leonardo DiCaprio'nun dünya liderleri, bilimciler ve halktan kişilerle küresel ısınmayı tartıştığı Before the Flood belgeseli Youtube'dan izlenebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Leonardo DiCaprio’nun yeni iklim değişikliği belgeseli Before the Flood (Selden Önce) geçtiğimiz pazar akşamı National Geographic’te yayınlandı. Şimdi ise belgeselin tamamı Youtube da dahil olmak üzere pek çok platform üzerinden ücretsiz olarak sunuluyor. Fisher Stevens tarafından yönetilen ve yaklaşık üç yıllık bir zaman diliminde çekilen film DiCaprio’nun dünyayı dolaşarak, dünya liderleri, bilimciler ve halktan insanlarla küresel ısınmayı tartışmasını konu alıyor.

DiCaprio’nun ilk çalışması değil

Hollywood geçtiğimiz yıllar içerisinde iklim değişikliği konusunda aktif şekilde rol almaya başladı. DiCaprio, yapımcılığını da üstlendiği bu belgeselle birlikte, bu akımın öncüleri arasında yer alıyor. Ünlü oyuncu ayrıca 2007’de yayınlanan The 11th Hour (11. Saat) adlı belgeselin de seslendirmesini yapmıştı. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler barış elçisi olan DiCaprio, uzun yıllar kavuşmayı beklediği Oscar ödülünü aldığında, kabul konuşmasını iklim değişikliğine dikkat çekmek için kullanmıştı. Aktör ayrıca 90’ların çizgi filmlerinden Captain Planet’ın da sinemaya aktarılması için de çalışmaları yürütüyor.

Trent Reznor, Atticus Ross, Mogwai ve Gustavo Santolalla gibi sanatçıların hazırladığı müzikleriyle de dikkat çeken Before the Flood, gezegenimizin korkunç bir yıkıma doğru sürüklenmesini engellemek için izleyicilerini göreve çağırıyor. Belgeselin web sitesinde de yükselen hava sıcaklıklarının ve deniz seviyesinin hangi şehirleri nasıl yok edeceğiyle ilgili endişe verici bir etkileşimli harita bulunuyor.

Beğeni kadar eleştiri de var

Belgeselle ilgili şimdiye kadar yapılan yorumlarda ise bir fikir birliğine varılmış değil. Variety’den Andrew Barker filmi dürüstlüğü açısından taktir ederken, New York Times yazarı Neil Genzlinger, insanları anlamlı bir harekete davet etmek açısından belgeselin fazla iç karartıcı olduğunu ifade etti. Genzlinger eleştirisinde şu ifadeleri kullandı: “Film sizden bir birey olarak davranışlarınızı değiştirmenizi istiyor ancak öte yandan sizi böyle bir değişikliği denemekten bile uzaklaştıracak ifadelerde bulunuyor.”

Eleştirmenlerin yorumları elbette kendi öznel görüşlerini ifade ediyor. En iyisi belgeseli izleyip (İngilizce) kendi fikirlerinize karar vermek:

https://www.youtube.com/watch?v=90CkXVF-Q8M

Kaynak: Slate

Daha önceki çalışmaları ve konuşmalarıyla da küresel ısınma tehlikesine dikkat çeken Leonardo DiCaprio'nun yeni belgeseli Before the Flood (Selden Önce) artık internet üzerinden ücretsiz olarak izlenebiliyor. Ünlü aktörün dünyayı dolaşarak ünlü liderlerin ve bilimcilerin yanı sıra halkın da konu ile ilgili görüşlerini topladığı belgesel, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yol açabileceği felaketlere karşı izleyicileri uyarmak ve harekete geçirmek için hazırlandı.

2 Yorum

  • Bu tarz çalışmaların alt yazı olmadan yayınlanması yeterince kişinin faydalanması adına bir engel. Duyarlı davranışların devamı gelir umarım. Her şey para değil…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği