Flash TV’den sonraki en iddialı ‘yaşlandırma tekniği’

Bradford Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kayıp kişilerin fotoğraflarını yaşlandırma tekniği ile değiştirerek aramalara yardımcı olmaya çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın başlarında, fotoğrafınızı çekip filtreler uygulayarak sizi daha yaşlı ya da daha genç yapan ve hatta karşı cinse dönüştüren FaceApp adlı bir uygulama çıkmıştı. İnternette birkaç hafta boyunca ünlülerin FaceApp ile değiştirilmiş şaşırtıcı fotoğrafları dolaştı. Piyasada daha sonra benzer birçok uygulama türedi ancak bu uygulamalar sadece eğlence amaçlı kullanıldı. Şimdi ise yeni ve daha karmaşık bir yaşlandırma tekniği çok daha ciddi bir amaç için geliştirildi.

Flash TV’nin kullandığı yaşlandırma tekniği çok konuşulmuştu.

Bilimsel çalışmalar

Sadece Birleşik Krallık’ta, yılda 300 bin yakın insan kayıp olarak ihbar ediliyor. Zaman geçtikçe doğal olarak dış görüntümüz değiştiği için kayıp kişilerin fotoğrafları onları bulmakta yetersiz kalmaya başlıyor. Bradford Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kayıp kişilerin fotoğraflarını yaşlandırma konusundaki teknikleri geliştirmek amacıyla yola çıktı.

Ekip, çeşitli yaşlardaki bireylerden alınan yüz özelliği veritabanı kullanan bir yapay sinir ağı geliştirdi. Sistem kişinin yüz, alın hatta yanak yapısı gibi çeşitli yüz özelliklerini belirledikten sonra, zamanla insan özelliklerinin nasıl değiştiğini öğrendi. Sistem daha fazla bilgi topladıkça tahminlerini geliştirme kabiliyeti de o kadar artıyor.
Sistemin doğruluğunu test etmek için bir dizi gençleştirme denemesi de yapıldı. Algoritma ters yönde çalıştırılarak bireyin gençken çekilmiş fotoğraflarıyla sistemin gençleştirdiği fotoğraflar karşılaştırıldı.

 

Ayrıca araştırmacılar, bu yeni teknolojinin gerçek hayata uygulanabilirliğini göstermek için 1991 yılından beri kayıp olan gerçek bir kişi üzerinde çalışıyor. Ben Needham, Yunanistan’ın İstanköy adasında kaçırıldığında henüz 21 aylıktı. O zamandan beri bulunamadı, fakat yıllar içinde Ben’in 10’lu ve 20’li yaşlarda nasıl görünebileceğini tahmin eden çeşitli fotoğraflar üretildi.

Daha önce de çalışmalar yapılmıştı

Bu çalışma, bu alanda yapılan ilk teşebbüs değil. 2014 yılında Washington Üniversitesinden bir ekip, kişilerin 80 yaşına kadarki fiziksel görünümlerini tahmin etmeye çalışan benzer bir teknik geliştirmişti. Fakat Bradford Üniversitesinde geliştirilen yeni yöntem, üç yıl önceki modelden çok daha ileride. Akrabalar ya da kardeşlerden alınan özellikler gibi daha fazla faktörü sürece dahil edebiliyor. Araştırmanın sonuçları Journal of Forensic Science’da yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Bradford Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kayıp kişilerin fotoğraflarını yaşlandırma konusundaki teknikleri geliştirmek amacıyla yola çıktı. Ekip, çeşitli yaşlardaki bireylerden alınan yüz özelliği veritabanı kullanan bir yapay sinir ağı geliştirdi. Sistem kişinin yüz, alın hatta yanak yapısı gibi çeşitli yüz özelliklerini belirledikten sonra, zamanla insan özelliklerinin nasıl değiştiğini öğrendi. Sistem daha fazla bilgi topladıkça tahminlerini geliştirme kabiliyeti de o kadar artıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği