Fiş tasarımına yeni bir bakış

Tasarımcı Will de Brett tarafından geliştirilen Mi Plug adlı priz ve fişler elektriği açık metal uçlar olmadan, kablosuz ve güvenli bir şekilde aktarıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Northumbria Üniversitesi Tasarım Bölümü mezunu Will de Brett, her gün kullandığımız elektrik fişlerini açık metal dişleri olmayan ve üst üste dizilebilen cihazlar haline getirdi. Mi Plug adı verilen cihazlar kablosuz şarj teknolojisini kullanarak duvardaki prizden aldığı elektriği cihazlarınıza aktarıyor. Cihazın elektriği duvardan alıp kablosuz şekilde aktaran yatağı ve bu yatak üzerine yerleştirilen prizleri tamamen plastik kaplı ve suya dayanıklı. Açıkta metal parçası bulunmayan cihazlar sıradan prizlere göre çok daha güvenli ve su altında kullanmaya bile uygun. Ayrıca küçük çocukların parmaklarını sokabilecekleri tehlikeli delikleri de bulunmuyor.

Disk görünümlü priz duvardaki yuvaya takılıyor ve artık bu yuvayı bir daha görmeniz gerek kalmıyor. Fişler bu kablosuz şarj yatağının üzerine diziliyor. Tek bir priz 8 cihazı çalıştırabiliyor.

Günümüz cihazlarına uygun prizler

De Brett “Bu proje mevcut prizlerin açık metal dişler gibi ciddi tehlikeleri göz önünde bulundurmamasına tepki olarak hazırlandı. Geçtiğimiz 70 yılda elektriği tüketme şeklimiz önemli anlamda değişti. Artık çok fazla elektrik gerektiren büyük cihazlar kullanmıyoruz. Enerjiyi daha etkili kullanabilen, taşınabilir cihazlarımız var. Modern bir evdeki çoğu elektronik cihazların bu küçük cihazlardan oluştuğunu düşündüğümüzde hala kocaman fişler kullanmamız saçma geldi.” diyor.

De Brett bu tasarımı, prize bir verici ve fişe bir alıcı yerleştirerek geliştirdi. Her bir priz 100 watt’a kadar enerji verebiliyor. Prizin kapasitesinin ne kadarının kullanıldığını gösteren ışıklar kullanıcıyı bilgilendiriyor. De Brett elektrik prizi ve fişlerin 19. yüzyılda ortaya çıktığı dönemden bu yana bazı değişiklikler yaşadığını ancak bu değişikliklerin güvenlikten ziyade estetik kaygısıyla yapıldığını söylüyor.

Yaşlılar ve çocuklu aileler için ideal

“Temelden bir değişiklik yapmak bana prizle ilgili konularda daha büyük bir özgürlük sağladı” diyen De Brett “Bu sayede prize yuvarlak köşeler eklemek ya da bazı yaşlı kullanıcılar tarafından gündeme getirilen yüksek kontrastlı renkler kullanmak gibi değişiklikleri gerçekleştirebildim. Küçük çocukları olan aileler de çocuklarının yanında güvenle oynayabileceği bir priz fikrini çok sevdi. Fişlerin boyutları ve prizlerin şekli, ürüne bir aşinalık hissi vermek için tasarlandı.” şeklinde konuştu.

23 yaşındaki De Brett bu yıl endüstriyel tasarım lisans eğitimini tamamladı. Genç tasarımcının bir sonraki hedefi Mi Plug’ın menzilini ve taşıyabildiği elektrik miktarını artırmak. De Brett aynı zamanda iş birliği yapabileceği üreticiler arıyor. Tasarımcı gelecekte bu ürünün mevcut prizlerin yanında standart olarak sunulmasını ümit ediyor.

Kaynak: DeZeen

Northumbria Üniversitesi Tasarım Bölümü mezunu Will de Brett, her gün kullandığımız elektrik fişlerini açık metal dişleri olmayan ve üst üste dizilebilen cihazlar haline getirdi. Mi Plug adı verilen cihazlar kablosuz şarj teknolojisini kullanarak duvardaki prizden aldığı elektriği cihazlarınıza aktarıyor. Cihazın elektriği duvardan alıp kablosuz şekilde aktaran yatağı ve bu yatak üzerine yerleştirilen prizleri tamamen plastik kaplı ve suya dayanıklı. Açıkta metal parçası bulunmayan cihazlar sıradan prizlere göre çok daha güvenli ve su altında kullanmaya bile uygun. Ayrıca küçük çocukların parmaklarını sokabilecekleri tehlikeli delikleri de bulunmuyor. Disk görünümlü priz duvardaki yuvaya takılıyor ve artık bu yuvayı bir daha görmeniz gerek kalmıyor. Fişler bu kablosuz şarj yatağının üzerine diziliyor. Tek bir priz 8 cihazı çalıştırabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği