Yılın Barakası yarışmasında finale kalan ‘eserler’

2018 Cuprinol Shed of the Year finaline kalmaya hak kazanan 24 tasarımın her biri birbirinden ilginç.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yıl 11. yılını kutlayan 2018 Cuprinol Shed of the Year (Yılın Barakası) listesinde 2 bin 971 başvuru arasından özenle seçilen 24 tane tasarım var. Üzerinde müzik aletleri bulunan yüzen kulübe, ekstra bir yatak odası olarak kullanılan klasik taksi, döner merdivenli lüks bir yurt… İşte New Atlas’ın gözüne takılan ilginç tasarımlardan bazıları:

Piano Raft, bu yılın eşsiz tasarımlarından biri. Aslında Ben Cummins’in Liverpool’da bir sanat projesi olarak inşa ettiği bu tasarım zamanla şimdiki halini aldı. Kulübe şu anda çeşitli müzik enstrümanlarına ev sahipliği yapıyor ve yerel halk için yüzer bir sanat ve eğitim merkezi görevi görüyor.

Lee Connelly’nin taksisi hem yedek oda hem de yaratıcı bir alan görevi görüyor. Proje fikri Connelly ve arkadaşları eski bir taksiyi tamir etmeye çalışıp birtakım sorunlarla karşılaştığında ortaya çıktı. Taksiyi satmaktansa arabayı evinin arka bahçesi haline getiren Connelly, 2018 Cuprinol Shed of the Year’a finalist olmaya hak kazanmış oldu.

Galce’de ‘Mutlu Yurt’ anlamına gelen Hapus Yurt, Kuzey Galler’in Abergele kentinde yer alıyor. Jack Fetherstonhaugh tarafından inşa edilen bu yapı, bir ormanın içinde kurulu. İçi şaşırtıcı biçimde rahat görünen bu yapı kablosuz internet, elektrik ve banyo gibi özelliklerle donatılmış durumda. Hatta içinde döner bir merdiven ve tam kapasiteli bir mutfak bile var.

Boat Pod bir yazarın kafasını toplayıp bir şeyler karalayabileceği, bir sanatçının stüdyosu, bir çocuğun saklanma yeri… Barnaby Dearsly tarafından inşa edilen ve Exeter’de yer alan Boat Pod, eski bir balıkçı gemisinin pruvasını ters döndürmek suretiyle oluşturuldu. İçinde elektrik prizleri, odun yakılan bir ocak gibi detaylar bulunan yapı oldukça etkileyici. Hatta kulübe reçine yardımıyla suya dayanıklı hale bile getirilmiş.

Scott Stickland’e ait Scaffold Board Yaz Evi, ailenin birlikte vakit geçirebileceği, filmler seyredebileceği, spor aletlerini kullanarak egzersiz yapabileceği bir alan olarak kullanılıyor. Güzel havalarda kulübeyi açık hale getirecek şekilde duvarlardan ikisi döndürülebiliyor.

Kaynak: New Atlas

2007 yılından beri düzenlenen Cuprinol Shed of the Year listesinde üzerine müzik aletleri yerleştirilmiş yüzer bir kulübeden bahçe olarak kullanılan bir taksiye kadar çok ilginç tasarımlar mevcut. 2 bin 971 başvuru arasından sıyrılarak finale kalmaya hak kazanan 24 tasarımdan bazılarını bu haberde inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği