Finlandiya’nın vatandaşlık maaşı deneyinin sonuçları

Finlandiya'da 2 bin kişiyle gerçekleştirilen vatandaşlık maaşı deneyinde, vatandaşlık maaşı alan kişilerin en az almayanlar kadar çok çalıştığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vatandaşlık maaşı, bir işi olsun ya da olmasın herkese aylık belirli bir miktar para verilmesi anlamına geliyor. Bu durumda insanların çalışmak için sebebi kalmayacağı için daha az çalışacağı yönünde eleştiriler yapılıyordu. Ancak Finlandiya’da yapılan test durumun böyle olmadığını gösterdi.

Finlandiya hükumeti, iki yıl boyunca uygulanan deneyde rastgele seçilen insanlardan oluşan bir gruba her ay belirli bir miktar para verdi. Ayrıca para almayan bir kontrol grubu da iki yıl boyunca takip edildi. Sonuçta vatandaşlık maaşı alanların da en az kontrol grubundakiler kadar çalıştıkları görüldü. Bu çalışma, dünya ekonomisi otomasyon ile değişirken vatandaşlık maaşı uygulamasını ciddi bir şekilde düşünmemiz için bir fırsat anlamına geliyor.

Çalışma süresi ve verimlilikte bir değişiklik olmadı

Vatandaşlık Maaşı Deneyi Değerlendirme Projesi, Finlandiya hükumeti, birkaç yerel üniversite ve düşünce kuruluşları tarafından gerçekleştirildi ve Aralık 2018’de tamamlandı.

İlk sonuçlara göre, 2017 yılında, rastgele seçilen ve ayda 560 Avro (3 bin 360 Lira) alan 2 bin kişilik bir grup, herhangi bir ödeme yapılmayan kontrol grubu ile aynı miktarda çalıştı. Çalışmada iki grup arasında bazı değişiklikler de bulundu. Deneme grubunun vatandaşlık maaşı, işsizlik maaşı ile değiştirildiği için, kontrol grubu daha az sosyal yardım ve hastalık tazminatı aldı. Ama bu kötü bir işaret değil. Vatandaşlık maaşının garanti olması insanların para konusunda çok daha az endişelenmesini sağlıyor. Bu da daha az stresli ve daha sağlıklı yaşamlar yaşamalarına imkan veriyor. Üstelik bu durum verimliliği de etkilemiyor.

Daha sağlıklı ve özgüvenli bir yaşam

Raporda “Test grubundakiler (para alanlar) sağlık, stres ve konsantre olma konusunda, kontrol grubunda göre çok daha az sorun yaşadı. Sonuçlara göre, test grubundakiler ayrıca kendi gelecekleri ve toplumsal konular alanındaki etkileri konusunda kontrol grubuna göre kendilerinden çok daha emindiler.” denildi.

Kaynak: Futurism

Vatandaşlık maaşı, bir işi olsun ya da olmasın herkese aylık belirli bir miktar para verilmesi anlamına geliyor. Bu durumda insanların çalışmak için sebebi kalmayacağı için daha az çalışacağı yönünde eleştiriler yapılıyordu. Ancak Finlandiya'da yapılan test durumun böyle olmadığını gösterdi. Finlandiya hükumeti, iki yıl boyunca uygulanan deneyde rastgele seçilen insanlardan oluşan bir gruba her ay belirli bir miktar para verdi. Ayrıca para almayan bir kontrol grubu da iki yıl boyunca takip edildi. Sonuçta vatandaşlık maaşı alanların da en az kontrol grubundakiler kadar çalıştıkları görüldü. Bu çalışma, dünya ekonomisi otomasyon ile değişirken vatandaşlık maaşı uygulamasını ciddi bir şekilde düşünmemiz için bir fırsat anlamına geliyor.

3 Yorum

  • yalnız hatırlatmak istediğim bir nokta var:aynı şeyi Türkiye de yapıp da aynı sonuçları beklememiz büyük cahillik olur.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği