Facebook’dan yeni bir tartışmalı uygulama

Facebook, telefonlarıyla yaptıkları aktiviteleri kaydeden bir uygulamayı kullanmaları için insanlara para teklif ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, Study adını verdiği, kullanıcılarıyla ilgili veri toplayacak uygulamasını 11 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada duyurdu.

Study, kullanıcıların telefonlarında hangi uygulamaları kullandıkları, onlarla ne yaptıkları, uygulamalara ne kadar zaman harcadıkları, yaşadıkları şehir ve telefon markası gibi konularda Facebook’a bilgi verecek. Facebook toplayacağı bilgileri kendi ürünlerini geliştirmek için kullanacağını söylüyor.

Benzer bir uygulama çok tepki çekmişti

Uygulamanın duyurusu, Facebook’un kullanıcıların uygulamalarını, özel mesajlarını ve bulundukları lokasyonları kaydeden başka bir uygulama yüzünden tepki görmesinden yaklaşık dört ay sonrasına denk geliyor. Bahsi geçen eski uygulamanın, bazı durumlarda 13 yaşındaki gençleri dahi hedef aldığı biliniyor. Apple tepki olarak bu uygulamayı mağazasından silmiş ve Facebook’un Apple’ın kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek firmayı protesto etmişti. Bunun üzerine Facebook uygulamayı önce IOS kullanıcıları, sonra da Android için kapatmıştı. Ancak Facebook, yeni Study uygulamasının kullanıcılarından topladığı bilgiler konusunda şeffaf olacağına ve uygulamanın güvenli olacağına dair söz veriyor.

Study uygulaması şimdilik sadece Google Play mağazasından indirilebilecek. İlerde daha fazla platformda yer alması planlanan uygulamaya 18 yaşından büyük herkes ulaşabilecek. Facebook kullanıcılara ayda henüz belli olmayan bir miktar para ödeyecek. Daha önceki uygulamada bu miktar, 20 Dolarlık kartpostallar şeklinde ödenmişti.

Kaynak: Fortune

 

Study, kullanıcıların telefonlarında hangi uygulamaları kullandıkları, onlarla ne yaptıkları, uygulamalara ne kadar zaman harcadıkları, yaşadıkları şehir ve telefon markaları gibi konularda Facebook’a bilgi verecek. Facebook toplayacağı bilgileri kendi ürünlerini geliştirmek için kullanacağını söylüyor. Study şimdilik sadece Google Play mağazasından indirilebilecek. İlerde daha fazla platformda yer alması planlanan uygulamaya 18 yaşından büyük herkes ulaşabilecek. Facebook kullanıcılara ayda miktarı henüz belli olmayan bir miktar para ödeyecek. Yorumunuz: