Facebook’a ceza kapıda

Fransa Veri Koruma Kurulu Facebook’tan üyesi olmayan internet kullanıcılarının verilerini toplamasını ve ABD’ye aktarmasını engellemek niyetinde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız Veri Koruma Kurulu üyesi olmayan kullanıcıları takip eden ve bu kişilere ait bilgileri ABD’deki sunucularına aktaran Facebook’un bu uygulamayı durdurmasını talep etti. Sitenin bu talebi yerine getirmek için 3 ayı var.

Avrupa Veri Koruma Komitesi, Facebook’un üyesi olmasa da kendi kodları bulunan sitelere giren insanların bilgisayarlarına cookie yerleştirdiğini ve bu bilgileri reklam gösterimine yönelik profilleme için kullandığını tespit etmişti. Geçen sene ortaya çıkan bu durumun ardından Avrupa Birliği sosyal ağların kullanıcı verilerini ABD’ye aktarmasını yasaklamış ve Facebook dahil tüm sitelere bilgi geçmişti.

Aynı dönemde ABD ile Avrupa ülkeleri arasında yapılmış olan transatlantik ‘Güvenli Limanantlaşması da yasadışı kabul edilmişti. Antlaşmanın yürürlükten kalkmasından sonra sitelerden veri transferi için 3 ay içinde alternatif bir yol bulmaları istenmişti. Şirketlere tanınan süre geçen hafta sona erdi. Yani artık ülkeler bu karara uymayan sitelere dava açma hakkını elde etmiş durumda.

Facebook bunun üzerine açıklamada bulunarak eski antlaşmayı uygulamadıklarını ve yasal yeni yöntemler için düzenlemeler yaptıklarını savundu. ABD yeni bir antlaşma yapmasına rağmen AB’nin veri paylaşımını sınırlandırma kararının uygulamak için zamana ihtiyaç olduğunu söylemişti. Facebook ise AB Veri Koruma Yasası’na uymaktan mutlu olacaklarını belirtti.

Fransa, kullanıcılara ilişkili reklam göstermek için kullanılan bu sisteme katılma tercihinin yine kullanıcıların kararına bırakılmasını; onay alınmasını istiyor.

Facebook geçen sene yine benzer sebeplerden dolayı Belçika tarafından (günlük 250 bin Euro ceza talebiyle) mahkemeye verilmişti. Şirket şu an Fransa, Almanya, Belçika, İspanya ve Hollanda’yı kapsayacak yeni bir sistem üzerine çalışıyor.

Fransa’nın veri koruma kurulu, Facebook’tan kullanıcı verilerini ABD’ye göndermeyi durdurmasını istedi. Eğer Facebook alınan kararlara uymazsa gün bazında cezayla yüzyüze gelecek.Bir yanıt

  1. İlker avatarı
    İlker

    Virgül kullanmıyorsunuz ve cümleler fena hâlde karışıyor. “Fransız Veri Koruma Kurulu üyesi olmayan kullanıcıları…” Bu cümleyi duraksamadan okursanız “kurula üye olmayan kullanıcılar” anlamı çıkıyor. “Fransız Veri Koruma Kurulu, üyesi olmayan kullanıcıları…” şeklinde olsa anlam karışıklığı ortadan kalkar.

    Selamlar…

Yorumunuz: