Facebook Fransa’da ceza aldı

Fransa veri koruma kurumu CNIL, Facebook'a kullanıcıların hangi bilgilerinin reklamcılarla paylaşıldığını açıklamaması sebebiyle 150 bin Avro ceza kesti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa veri koruma kurumu CNIL, Facebook’a kullanıcıların hangi bilgilerinin reklamcılarla paylaşıldığını açıklamaması sebebiyle 150 bin Avro (yaklaşık 592 bin Lira) ceza kesti. CNIL, hem Facebook Inc’e hem de Facebook İrlanda’ya kestiği cezanın Avrupa genelinde yürütülen daha geniş kapsamlı bir araştırmanın parçası olduğunu belirtti. Belçika, Hollanda, İspanya ve Almanya’da da Facebook’un uygulamalarına yönelik incelemeler sürüyor.

150 bin Avro’luk ceza, bir çeyrekte 8 milyar Dolar kazanan bir şirket için oldukça düşük bir meblağ ancak araştırma başladığı sırada CNIL tarafından verilebilecek maksimum ceza buydu. Daha sonra Ekim 2016’da yeni bir yasayla bu sınır 3 milyon Avro’ya çekildi.

Facebook kararlara katılmıyor

Fransız kurumu geçtiğimiz yıl  Facebook’a kullanıcısı olmayan kişilerin web aktivitelerini izin almadan takip etmeyi bırakması ve sosyal ağ sitesinin topladığı bazı kişisel verileri ABD’ye aktarmayı durdurması için için belirli bir süre vermişti. Facebook bu konuda karar alacak kurumun CNIL değil, İrlanda veri koruma yetkilileri olduğunu belirtmişti. Facebook’un Avrupa yönetim merkezi İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunuyor.

Salı günü Facebook tarafından yayınlanan bir açıklamada ceza karşısında ne gibi bir tutum sergileneceği açıklanmadı ancak “CNIL’in kararını dikkate almakla birlikte bu karara katılmadığımızı belirtmek isteriz.” ifadelerine yer verildi. Açıklama şu şekilde devam etti: “Facebook’ta insanlara kendi verilerinin kontrolünü sunmak bizim için her şeyin başında gelir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde verileri nasıl kullandığımızı insanlara daha iyi anlatabilmek için politikalarımızı basitleştirdik.”

Emsal niteliğinde

Fransa’nın kararı, Avrupalıların verilerinin ABD’ye gönderilmesi konusunda alınan ilk karar olması sebebiyle de önem taşıyor. Geçtiğimiz yıl bir Avrupa Birliği mahkemesi, aralarında Facebook’un da bulunduğu binlerce şirketin AB verilerini taşımadaki kurallara uymamak için yaptığı uygulamaları yasaklamıştı.

Transatlantik Güvenli Liman paktı geçtiğimiz yıl ABD hükumetinin müdahaleleri konusunda oluşan kaygılar üzerine yasa dışı kabul edilmişti. AB veri koruma yetkilileri, şirketlerin veri transferi konusunda alternatif bir yasal düzenleme ayarlamak için üç ay süreleri olduğunu belirtmişti.

Yeni bir AB veri koruma kanunu 2018’de yürürlüğe girecek. Bu kanında şirketler küresel cirolarının yüzde dördüne kadar cezalandırılabilecek.

Kaynak: Reuters

Fransa veri koruma kurumu CNIL, Facebook'a kullanıcıların hangi bilgilerinin reklamcılarla paylaşıldığını açıklamaması sebebiyle 150 bin Avro (yaklaşık 592 bin Lira) ceza kesti. CNIL, hem Facebook Inc'e hem de Facebook İrlanda'ya kestiği cezanın Avrupa genelinde yürütülen daha geniş kapsamlı bir araştırmanın parçası olduğunu belirtti. Belçika, Hollanda, İspanya ve Almanya'da da Facebook'un uygulamalarına yönelik incelemeler sürüyor. Fransa'nın kararına katılmadığını belirten Facebook yetkili olarak İrlanda kurumlarını gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği