Facebook üzerinden alışveriş devri

Facebook'un bu hafta bazı ülkelerde kullanıma soktuğu Marketplace uygulaması, üyelerin civardaki diğer üyelerle alışveriş yapabilmesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’ta son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlayan alışveriş grupları, sosyal medya sitesini bu alanda harekete geçirdi. Şu anda sadece gruplar üzerinden yapılabilen ikinci el (ya da yeni) eşya satışları yakın zamanda Facebook uygulamasına eklenecek yeni bir sekme üzerinden, gruplara gerek kalmadan yapılabilecek. (Uygulama bazı kullanıcıların kullanımına sunuldu bile).

Facebook sadece buluşturuyor

Marketplace (pazar yeri) adı verilen bu sekmede kullanıcılar, çevrelerinde satılan ürünleri arayıp inceleyebilecek ve satıcılarla iletişim kurabilecek. Facebook alışverişin bu noktadan sonrasına ise karışmıyor. İletişim kuran kullanıcılar teslimatın ve ödemenin nasıl yapılacağına kendi aralarında karar verebiliyorlar.

Kullanıcılar Marketplace sekmesinde kendi sattıkları ürünleri de listeleyebiliyor, yeni ürünleri satışa çıkarabiliyor ya da mevcut ürünleri düzenleyebiliyor. Şu anda alışveriş amaçlı kurulmuş olan grupları her gün 450 milyon aktif kullanıcının ziyaret ettiğini belirten Facebook, bu hamle için doğru zamanın geldiğini düşünüyor.

Zamanı geldi

Aslında 2007 yılında sitede yine Marketplace adıyla benzer bir hizmet sunulmuş ancak bu uygulama Facebook’un düşündüğü kadar popüler olmayınca kullanımdan kaldırılmıştı. Bugün Letgo ya da OfferUp gibi satış uygulamalarının popülerliği Facebook’u, eski uygulamasını yeniden kullanıma sunmaya ikna etmiş oldu.

Pazartesi gününden itibaren ABD, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve Avustralya’da bazı kullanıcıların kullanımına sunulan Marketplace’in zamanla diğer bölgelere de yayılması planlanıyor.

Reklamlar için kullanılabilir

Facebook şu anda bu yöntemle yapılan satışlardan pay almayı ya da satış ekranlarında müşterilerine yeni reklamlar göstermeyi düşünmüyor. Şu anda Marketplace sadece siteye daha fazla kullanıcının daha sık gelmesini sağlamak için kullanılıyor. Ayrıca kullanıcılarının ilgi alanları ile yakından ilgilenen Facebook, Marketplace üzerinden yapılan aramalara göre kullanıcılarına aradıkları ürünü satan firmaların reklamlarını göstererek doğru hedef kitleye ulaşabilir.

Facebook şu anda Marketplace üzerinden yapılan satışlarda aktif bir rol oynamıyor ancak yasa dışı ürün ve hizmetlerin yanı sıra silah, hayvan ve alkol satışı yapılması da Facebook’un kurallarına göre yasak. Bu tarz durumlarda kullanıcıların ilanları şikayet etmesi isteniyor. Facebook çalışanları da yasaklı ürün ve hizmetlerin satışı konusunda sürekli Marketplace’i inceliyorlar.

Kaynak: Cnet, Business Insider

Bir süredir kullanımda olan Facebook alışveriş gruplarının popülaritesinin artması üzerinde Facebook, gruplara ihtiyaç kalmadan her kullanıcının satış yapabileceği Marketplace uygulamasını hizmete soktu. Şimdilik sadece ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kullanıma sunulan özellik sayesinde Facebook kullanıcıları civarda satılan ürünleri inceleyebiliyor ya da kendi ürünlerini satabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği