Facebook Trending Topics’i ‘düzeltti’

Facebook Trending Topics bölümünde sansür uyguladığı iddialarının ardından bu bölümdeki haberlere karar verirken dış kaynakları kullanmayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde, teknoloji haberleri sitesi Gizmodo’nun yaptığı bir haberde Facebook’un ‘Trending Topics’ bölümünde muhafazakar haber sitelerine karşı sansür uygulandığı iddia edilmişti. Bu durum ABD’deki muhafazakar siyasetçilerden de tepki çekmişti. Bu gelişme üzerine Facebook pazartesi günü yaptığı açıklamada artık Trending Topics bölümünü belirlerken diğer internet sitelerini ve medya kanallarını kullanmayacağını açıkladı.

Facebook Genel Danışmanı Colin Stretch, muhafazakar senatör John Thune’a gönderdiği yazıda “Artık Trending Topic bölümünü belirlerken haber sitelerinin top-10 listelerini, Media 1K listesini ya da RSS beslemeleri kullanmayacağız.” dendi. Thune, Facebook’un muhafazakar haber sitelerine sansür uyguladığı iddialarının ardından konu ile ilgili en çok açıklama yapan politikacılardan birisi olmuştu.

“Muhafazakar ve liberal haber sayısı eşit”

Stretch ayrıca Facebook’un kendi içinde yaptığı araştırmalarda herhangi bir taraflılık örneğine rastlanmadığını belirtti. Stretch yazısında “Araştırmamız sonucu, Trending Topics özelliğine eklenecek haberlerin seçiminde herhangi bir sistematik politik taraflılık bulgusuna rastlanmamıştır. Hatta analizlerimiz gösteriyor ki muhafazakar ve liberal konuların Trending Topics’e alınması oranları neredeyse birbirine eş.” diyerek iddiaların asılsız olduğunu ifade etti.

Gizmodo’nun haberinin ardından Facebook’a yönelik iddialar hızla büyümüş, kamuoyu baskısının artması üzerine CEO Mark Zuckerberg muhafazakar liderlerin kaygılarını gidermek amacıyla onlarla bir toplantı düzenlemişti.

Facebook’un yanıtından memnuniyet duyduğunu ifade eden Senatör Thune, yine de Trending Topics’e el ile yapılan katkının beklenenden fazla olduğunu ifade etti. Thune şirketin kullandığı metodolojiyi daha net bir şekilde açıklamasını talep etti: “Komite bu konu üzerinde yeni bilgilere açıktır ancak asıl amaç düzenleme değil şeffaflıktır. Bu yüzden şirkete ilgili alanlarda sağladığı bilgiler ve kullanıcıların sorularına şeffaflıkla cevap vermeleri gerektiğini kabul etmeleri dolayısıyla teşekkür ediyorum.”

Mark Zuckerberg

Facebook, popüler haberleri yayınladığı Trending Topics bölümünde bazı haberleri sansürlediği iddialarının ardından, bu bölüm için dış kaynaklardan veri almayı durdurduğunu açıkladı. Muhafazakar Senatör John Thune'a yapılan açıklamada, Trending Topics'e seçilen muhafazakar ve liberal haber oranının eşit olduğu ifade edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği