Facebook korsan video deposu olmaktan kurtulma peşinde

Facebook, korsan videoları ve diğer içerikleri izinsiz paylaşan kullanıcıları engellemek için bir girişim satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, korsan videoları ve diğer içerikleri izinsiz paylaşan kullanıcıları engellemek için bir girişim satın aldı. Source3 isimli şirket internet kullanıcılarının izinsiz olarak paylaştığı içerikleri tespit edecek bir teknoloji geliştiriyor. Şirket, Source3’nin sadece teknolojisini değil arkasındaki ekibin bir kısmını da satın aldı. Facebook’un sözcüsü birleşmeden dolayı oluşan memnuniyeti belirtmekle beraber anlaşma koşulları hakkında yorum yapmadı. Fakat Crunchbase’e göre, Source3 sadece 4 milyon Dolarlık bir finansman sağladı. Source3’nin New York ofisine taşınacağı ifade edilirken ekibe kaç kişinin alındığı henüz bilinmiyor. Girişim tamamen Facebook’a entegre olacağı için kendi sosyal medya hesapları da kapatılmış durumda. Ayrıca bu girişimin kurucuları Patrick Sullivan ve Ben Cockerham’ın ilk içerik hakları teknolojisi satışı değil. İkili daha önce de müzik teliflerine yönelen RightsFlow’u 2011 yılında Google’a satmıştı.

Facebook’un iki yıl önce ‘Rights Manager’ adlı (Telif Yöneticisi) teknolojisini tanıtmasının ardından izinsiz paylaşılan korsan videolarla ilgili başı dertten kurtulmuyor. Youtube’un da ‘Content ID’ isimli bir teknolojisi buna benzer bir işi yürütüyor. Nitekim şirket Nisan ayından itibaren içerik üreticileri için bir seçenek sunmuştu; buna göre içeriğin izinsizce paylaşılması üreticilere para kazandırıyor.

Source3’nin satın alındığı göz önüne alınırsa Facebook’un telif yönetimi teknolojisini henüz mükemmelleştirmediği doğrulanmış oluyor. Şirket sonunda profesyonelce üretilen bir sürü videonun bulunduğu bir platform olmak istese de şu anki durumda kolaylıkla çalınan ve para kazandıran içeriklerden ötürü üreticiler için çekici değil. Bu nedenle, sosyal ağa özel video yapılması için film stüdyolarına bütçe ayrılmış durumda.

Kaynak: Recode

Facebook, korsan videoları ve diğer içerikleri izinsiz paylaşan kullanıcıları engellemek için bir girişim satın aldı. Source3 isimli şirket internet kullanıcılarının izinsiz olarak paylaştığı içerikleri tespit edecek bir teknoloji geliştiriyor. Şirket, Source3’nin sadece teknolojisini değil arkasındaki ekibin bir kısmını da satın aldı.Yorumunuz: