Facebook Vidpresso’yu satın aldı

Facebook'un bünyesine kattığı yeni girişim Vidpresso sayesinde amatör canlı yayıncıların videolarına etkileşimli efektler eklemesi daha kolay olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un bünyesine kattığı yeni girişim sayesinde amatör canlı yayıncıların videolarına etkileşimli efektler eklemesi daha kolay olacak. Vidpresso adlı girişim müşterilerine video üzerinde anket, yorum ve Facebook, Twitter, Periscope gibi sosyal ağlardan alınan ögeleri gösterme imkanı sunuyor. Bir sözcü TechCrunch’a yaptığı açıklamada Facebook’un, girişimin yedi kişilik ekibini ve teknolojisini bünyesine kattığını ancak şirketin kendisini satın almadığını söylüyor. Vidpresso çalışanları Facebook’un Londra ve Los Angeles ofislerinde çalışmaya başlayacak. Girişimin Buzzfeed ve Nasdaq gibi müşterileri, şirketin hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

Vidpresso ile hazırlanan bir canlı yayın kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Facebook’un bu şirketlerin Vidpresso teknolojisine erişimini kesip kesmeyeceği bilinmiyor. Ancak ekipten yapılan açıklamada, Facebook’a katılınca şirketin araçlarını sadece en popüler yayın şirketlerinin değil daha farklı kişilerin de kullanabileceği belirtildi. “Bu araçlar daha sonra üreticilerin eline sunulacak” diyen Vidpresso ekibi “Böylece kendi içeriklerine odaklanabilecekler ve çok fazla para ya da zaman harcamadan çok güzel görünen içerikler üretebilecekler.” ifadelerini kullandı.

Facebook’un Vidpresso’yu bünyesine katması, teknoloji devinin videoya yaptığı yatırımların devam edeceğini gösteriyor. Şirket her gün yeni özellikler sunarak videoyu işlerinin önemli bir parçası haline getirmek ve aynı alandaki rakipleriyle mücadele edebilmek istiyor. En yeni özelliklerden biri, önceden kaydedilmiş videoları canlı olarak yayınlama imkanı sunan Watch Party adlı uygulama. Böylece Facebook grupları videoları aynı anda izleyebiliyor.

Kaynak: Engadget

Facebook'un bünyesine kattığı yeni girişim sayesinde amatör canlı yayıncıların videolarına etkileşimli efektler eklemesi daha kolay olacak. Vidpresso adlı girişim müşterilerine video üzerinde anket, yorum ve Facebook, Twitter, Periscope gibi sosyal ağlardan alınan ögeleri gösterme imkanı sunuyor. Facebook'un Vidpresso'yu bünyesine katması, teknoloji devinin videoya yaptığı yatırımların devam edeceğini gösteriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği