Facebook hatası reklamcıları çıldırttı

Facebook, sitedeki videoların ortalama izlenme rakamlarını olduğundan fazla hesapladığını açıkladı. Reklam verenler bugüne dek kandırıldıklarını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, sitedeki videoların ortalama görüntülenme rakamlarını olduğundan fazla hesapladığını açıkladı. Hatanın, video izlenme rakamları hesaplanırken, ilk üç saniyede videoyu kapatan kişilerin hesaba katılmamasından kaynaklandığı ifade edildi. Videoyu hemen kapatan kişiler dikkate alınmayınca ortalama görüntülenme süresi olduğundan çok daha fazla hesaplanıyordu. Bu rakamların iki yıldır bu yanlış yöntemle hesaplandığı belirtildi.

Facebook bu ölçümü artık tüm videoların görüntülenme sürelerini dahil ederek gerçekleştireceğini ve adını da “ortalama izlenme süresi” olarak değiştireceğini açıkladı. Ancak reklam verenler bu çözümden tam olarak tatmin olmadıklarını ifade ederek Facebook’tan konu ile ilgili daha fazla detay vermesini talep ettiler.

Yüzde 80’e varan hata oranı

Reklam satın alma ajansı Publicis Media, müşterilerini konu ile ilgili bilgilendirdiği bir yazısında “Zaten daha önceden ölçüyor olmaları gereken şeye yeni bir isim bulmuşlar” şeklinde bir yorumda bulundu. Açıklamada Facebook’un video görüntülenme sürelerini yüzde 60 ila 80 arasında bir oranda artırdığını söylediği ifade edildi.

Facebook konu ile ilgili şu açıklamayı yayınladı:

“Yakın bir zamanda, video ölçümlerimizden birisini hesaplarken bir yanlış yaptığımızı fark ettik. Bu yanlış düzeltildi ve faturalandırmaya bir etkisi olmadı. Ayrıca bu ölçümleri kullanan tüm iş ortaklarımıza konu ile ilgili bilgi verdik. Bu ölçümü daha net bir hale getirmek için adını değiştirdik. Bu ölçüm, iş ortaklarımızın video kampanyaları yürütürken kullandığı pek çok ölçümden birisi.”

“Dışarıdan kontrol edilsin”

Açıklama, analitik ölçümlerinin üçüncü parti kuruluşlar tarafından kontrol edilmesi fikrini gündeme getirdi. Publicis “Bu olay Facebook platformu üzerinde üçüncü parti doğrulama ve etiketleme ihtiyacını yeniden gün yüzüne çıkarmış oldu.” diyor. NewsCred’in kurucularından Shafqat Islam Twitter’da “Facebook’un video görüntülenme sürelerini iki yıldır yanlış hesapladığını görünce Snapchat’in rakamlarına da şüpheyle bakmaya başladım. Her yerde üçüncü parti onayına ihtiyaç var” dedi.

ProPublica adlı bir başka şirketin yönetici editörü Scott Klein “Videoların ilk üç saniyesini hesaba katmamak aslında anlaşılabilir. Ortalamalar, uç değerlerden çok fazla etkileniyor.” diyerek Facebook’un uygulamasını savundu.

“Facebook’un itibarı için felaket”

The Washington Post’un video ekibinin başkanı Micah Gelman ise haberleri, Facebook’un itibarı için bir ‘felaket’ olarak nitelendirdi. Gelman Twitter’da “Hala nasıl güvenilir olduklarını iddia edebilirler? Şu anda kaç tane televizyon kanalı, hatalı veriler sebebiyle reklam gelirlerinin Facebook’a gitmesinden şikayet ediyor” şeklinde konuştu.

Facebook daha sonra yayınladığı bir başka açıklamada şu cümlelere yer verildi: “Bu durumun yarattığı tüm sorunlardan dolayı tüm müşterilerimizden özür diliyoruz. Bu, pazarlamacıların baktığı verilerden sadece birisi olsa da her türü hatayı ciddiyetle inceliyoruz. Hatayı fark ettiğimiz anda düzelttik. Bunun gibi hatalar yaptığımızda müşterilerimizi anında ve dürüst bir şekilde bilgilendirmediğimiz sürece gerçek iş ortaklıkları kuramayacağımızın farkındayız.

Kaynak: Fortune

Facebook, son iki yıldır sitedeki videoların ortalama izlenme sürelerini hesaplarken ilk 3 saniye içerisinde videoyu kapatan kişileri hesaba katmadığını açıkladı. Facebook bu durumun bir hata sonucu ortaya çıktığını ve en kısa süre içerisinde düzeltildiğini açıkladı. Ancak reklam verenler 2 yıldır Facebook'taki videolarının uzun uzun izlendiğini düşünerek Facebook'ta video kampanyaları düzenliyordu ve bu açıklama çok sert eleştirilere neden oldu. Facebook'un müşterilerine sunduğu verilerin üçüncü bir şirket tarafından kontrol edilmesi talep edildi.

3 Yorum

  • Bunu Facebook açıklamasaydı, dedikodular çıkacaktı ve durum daha vahim bir duruma sebeb olabilir di. Bence doğru olanı yapmak zordur ve bu zoru facebook başarmış.

    Bu video ölçümlerinden sonra Google’ da ben reklamlara kendi kendime yanlışlıkla TIKLIYORMUŞUM açıklaması gelir mi ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği