Eski telefonlarla kripto para üretmek mümkün

Samsung, çekmeceye kaldırılıp unutulan akıllı telefonlara yeni işlevler kazandırmak için bir 'yukarı dönüşüm' (upcycling) girişimi başlatacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlar günümüzde oldukça yaygın olsa da, akıllı telefon kullanma biçimi kişiden kişiye göre değişebiliyor. Kimileri iPhone X ya da Pixel 2 gibi kaliteli bir telefon alıp 4-5 yıl kullanmayı tercih ederken, kimileri her yıl telefon değiştirmek isteyebiliyor. İnsanların bir telefonu iki yıl kullandıktan sonra yeni bir tane alarak eskisini çekmeceye kaldırdığı da bir gerçek.

Birçoğumuz eski telefonlarımızı acil durumlar için saklıyoruz fakat genellikle hiç kullanmıyoruz. Böylece, çekmecede duran telefonlar bir tür e-atık oluşturuyor. Halbuki eski telefonlara da çeşitli işlevler kazandırılabilir. Samsung, eski akıllı telefonlara yeni işlevler kazandırmak amacıyla bir ‘yukarı dönüşüm’ (upcycling) girişimi başlatacak. Örneğin; fotoğraftaki kripto para madenciliği yapan cihaz, 40 adet eski Galaxy S5 ile çalışıyor. Cihaz, Samsung’un bu girişim için geliştirdiği yeni bir işletim sistemi kullanıyor.

Samsung, yakın zamanda San Francisco’da gerçekleştirilen bir konferansında, fotoğraftaki cihazı ve eski telefonları işe yarar hale getirebilecek birkaç fikri tanıttı. Samsung’un yukarı dönüşüm girişimi, eski cihazları parçalayıp yeniden satmak yerine cihazlara yeni işlevler kazandırmayı amaçlıyor. Samsung’un yaratıcı projeler üreten C-Lab‘i, eski bir Galaxy tableti Ubuntu işletim sistemli bir diz üstü bilgisayara dönüştürdü. Ekip, eski bir Galaxy S3’ü bir akvaryumu görüntülemek için kullandı. Ayrıca, yüz tanıma yazılımına sahip eski bir telefon, baykuş figürüne dönüştülerek bir evin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıldı. Yaratıcı ekip, 40 adet eski Samsung S5 kullanarak kripto para madenciliği yapan bir cihaz bile üretti.

Kullanıcılar da katkı sağlayabilecek

Samsung, kripto para madenciliği yapan cihazla ilgili detaylara yanıt vermedi fakat konferanstan alınan bir bilgiye göre, 8 adet Galaxy S5 standart bir masa üstü bilgisayardan daha etkili şekilde kripto para madenciliği yapabiliyor. Samsung’un yukarı dönüşüm projesine kullanıcılar da katkıda bulunabilecek. Yayınlanan tanıtım videosunda, bir kullanıcı akvaryum izleme yazılımını indirerek eski Galaxy S3’üne yüklüyor. Hatta suyun içine yerleştirilen sensörleri de web sitesinden sipariş ediyor. Böylece, kullanıcının elinde suyun PH dengesini ve ısısını gözlemleyen bir cihaz oluyor.

Eskiyen cihazlara yeni işlevler kazandırarak kullanmak pek yaygın değil. Üreticiler, genellikle eski cihazların tamir edilmesindense yenisinin alınmasını istiyor. Bu yaklaşım, şirket için iyi olsa da müşteri ve çevre için hiç de iyi bir şey değil. Samsung’un projeyi ne zaman hayata geçireceği şimdilik bilinmiyor.

Kaynak: Mother Board

Samsung, çekmeceye kaldırılıp unutulan akıllı telefonlara yeni işlevler kazandırmak için bir 'yukarı dönüşüm' (upcycling) girişimi başlatacak. Samsung'un yaratıcı projeler üreten C-Lab'i, eski bir Galaxy tableti Ubuntu işletim sistemli bir diz üstü bilgisayara dönüştürdü. Ekip, eski bir Galaxy S3'ü bir akvaryumu görüntülemek için kullandı. Ayrıca, yüz tanıma yazılımına sahip eski bir telefon, baykuş figürüne dönüştülerek bir evin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıldı. Yaratıcı ekip, 40 adet eski Samsung S5 kullanarak kripto para madenciliği yapan bir cihaz bile üretti. Samsung'un yukarı dönüşüm projesine kullanıcılar da katkıda bulunabilecek. Yayınlanan tanıtım videosunda, bir kullanıcı akvaryum izleme yazılımını indirerek eski Galaxy S3'üne yüklüyor. Hatta suyun içine yerleştirilen sensörleri de web sitesinden sipariş ediyor. Böylece, kullanıcının elinde suyun PH dengesini ve ısısını gözlemleyen bir cihaz oluyor. Samsung'un projeyi ne zaman hayata geçireceği şimdilik bilinmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği